Бойко Борисов управлява държавата като бащиния, като ИПОН, заяви пред Дарик лидерът на БСП Сергей Станишев.

Ние имахме пълни основания да поискаме вот на недоверие, защото България е на дъното по излизане от кризата. На дъното сме по икономическо възстановяване и лидер по ръст на безработицата, констатира Станишев. Има покровителство на контрабандата и сивата икономика, затова правителството не може да изпълни едно от основните си обещания да повиши приходите.

Ако го нямаше фискалният резерв, оставен след управлението на Тройната коалиция /2005-2009/, кабинетът на Борисов нямаше да може да се справи. Станишев коментира и зачестилите в последните дни изказвания на премиера, който прави аналогия с кризата в Гърция. Лидерът на БСП обясни, че социалистическото правителство на Георгиос Папандреу е наследило от дясното правителство на Костас Караманлис 150% публичен дълг от БВП.

Десният кабинет на ГЕРБ е наследил от БСП 14% публичен дълг от БВП, който е един от най-ниските в Европейския съюз. Станишев зададе риторичния въпрос какво е последвало. Според него ГЕРБ са "опоскали" 4 милиарда лева от резерва, увеличили са публичния дълг с 2 милиарда лева и не могат да съберат други милиарди левове, заради невъзможността да се справят с контрабандата. "Това е най-крадливото правителство. Тези пари не влизат в бюджета и не достигат до хората", заключи Станишев, който се "затрудни" да посочи поне едно положително нещо в работата на кабинета Борисов.

Той се усъмни, че някой е успял да чуе, защо е поискан вота на недоверие, тъй като управляващите са го скрили. "Не знам какво са чули, защото управляващите скриха вота. Това бе направено по един циничен начин. За мен от вчера няма премиер", каза Станишев. Вотът в парламента не отговаря на обществените нагласи, категоричен е социалистическият лидер. Ако си опозиция има само един начин да го докажеш. От Синята коалиция много добре знаят, че негласуването е подкрепа за правителството, добави Станишев.

Вчера правителството на премиера Бойко Борисов оцеля след гласувания вот на недоверие, който внесоха депутати от Коалиция за България и ДПС. Той бе подкрепен от 124 депутати, "срещу" гласуваха 70. Мотивите за вота на недоверие бяха заради провала на антикризисната политика на кабинета и тежките последици за хората.

Източник: БГНЕС