Интересите на България са защитени в подписаните миналата седмица три енергийни проекта, заяви в парламента премиерът Сергей Станишев. Проектът "Южен поток" не конкурира другия проект за доставка на газ - "Набуко", каза Станишев. България ще подкрепя и проекта за газопровод "Набуко", защото с него диверсифицираме доставчика, но с "Южен поток" ние диверсифицираме маршрутите, посочи Станишев.

Руската страна прие българската позиция за 50 на 50 процента на компанията, която ще прави "Южен поток" на наша територия, както и даде гаранции, че става въпрос за допълнителни количества газ, който ще минават през наша територия, а не онези 17 млрд. които сега "Газпром" транзитира. През нашата страна ще преминават годишно около 45 - 47 млрд. куб. метра газ при гарантирана дългосрочна стабилност на доставките, заяви Станишев. Премиерът посочи, че в газопровода "Северен поток" Русия държи 51 процента, а Германия - 49 процента.

Проектът за петролопровод "Бургас - Александруполис" е започнат по време на Иван Костов, каза премиерът. Петролопроводът ще бъде направен според най- високите европейски екологични изисквания, каза още Станишев.

Буди недоумение плачът на бивши министри, които имат пряко отношение към затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" , за българската енергетика. Заради техни решения, сега се чудим как да вържем енергийния баланс и да осигурим износ на електроенергия, посочи премиерът.

АЕЦ "Белене" ще дава много по-голяма независимост на България в това число от доставките от Русия и ще произвежда чиста енергия, каза Станишев. Делът на атомната енергия е намалял миналата година от 45 на 35 процента в резултат на ангажименти, поети от други правителства, посочи Станишев.

В резултат на трите договорености беше направена важна стъпка за енергийната сигурност и за поставянето на България в европейската енергийна карта, заяви премиерът. През следващите години в резултат на тези три споразумения в икономиката ще влязат директно 5.5 млрд. евро инвестиции, добави той.

Тепърва предстои ратификация на договорите - затова има разделение на властите. В правомощията на законодателната власт е да ги прегледа внимателно и или да ги приеме, или да ги отхвърли, посочи Станишев, цитиран от БТА.