Събитие по наименуване на улицата пред родния дом на визионера и филантроп Дими Паница се проведе днес от 9:30 ч. Сред присъстващите бяха политици, общински съветници, посланици, представители на Американския университет в България (АУБ), Българското училище за политика „Димитър Паница“, Института за изследване на близкото минало и други институции, основани и вдъхновени от Дими Паница, както и негови приятели.

Дими Паница е един от най-видните съвременни българи, допринесъл за развитието на демокрацията и образованието в нашата страна чрез общественозначима и дарителска дейност.

За приноса му към България по време на церемонията по наименуването на улицата говориха г-жа Йорданка Фандъкова, кмет на София, н. пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция, проф. Минко Балкански, близък приятел на Дими Паница, както и Марина Фон Кристиерсън, негова племенница. Водещ на церемонията беше Елена Маринова, член на Настоятелството на АУБ и президент на „Мусала Софт“.

„Личността на Дими Паница е свързана с утвърждаването на демокрацията в България и гражданското общество. Той ни остави обединението зад общи каузи, като най-важна е каузата за развитието на младите хора – осигуряването на качествено образование и среда за предприемачество. Инициативите, които той създаде са важни за София и цялата ни страна.“ Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова.

Като представител на страната, приела Дими Паница като свой гражданин, н. пр. Ерик Льобедел посочи, че хора като Дими Паница, проф. Минко Балкански, Кристó, Силви Вартан, Никола Манев, Цветан Тодоров, които са странствали, независимо дали са французи, американци или българи, са хора на света. Нормално е тяхното отличаване – това е жест от страна на родината, високо оценяван от техните семейства, приятели и близки.

И изрази желание този жест да бъде последван от други подобни отличия, независимо дали в България, Франция или Съединените щати, за тези българи, французи или хора с френско-българско гражданство.

Проф. Минко Балкански, който е и един от най-близките приятели на Дими Паница, сподели за него, че той е уважаван от френското общество. „Когато ми се е случвало да кажа, че съм българин, първото, което ме питат французите, е „Познаваш ли Дими Паница?“. Когато България е представена от Дими Паница, човек се чувства горд. С неговата съпруга основават фондация „Свободна и демократична България“, която има голяма роля за гражданското общество в България. Повече от всичко Дими Паница знаеше, че образованието е най-важният фактор за прогреса и развитието на една нация.“

„Има един човек, който е изключително ядосан, че не е тук днес – това е Дими. На всички нас той ни липсва ужасно и мисля, че е прекрасно да си припомним завета, който той ни остави – за искреност, демокрация, прозрачност и почтеност. Той беше най-големият защитник на младите и би се радвал изключително много на постиженията, които българските младежи в момента показват. И не на последно място – на завършилите Американския университет – една от неговите големи страсти в живота“, добави Марина Фон Кристиерсън, племенница на визионера.

Официалното откриване на улицата продължи с прием в къщата, където е роден и израснал Дими Паница, The Residence Exclusive Club.

Церемонията по наименуването на улицата се съпътства от открита изложба в Ларгото на столицата, която, благодарение на любезното съдействие на Столична община и Регионален исторически музей-София, до 16 юни ще представя на жителите и гостите на София живота, делото и приноса на Дими Паница.

През април Столичният общински съвет одобри предложението на сформирания инициативен комитет безименната до този момент улица, разположена между площад

Димитрий-Иван Евстатиев Паница (1930 – 2011), по-известен като Дими Паница, e роден на 2 ноември 1930 година в София. Голяма част от живота му преминава в Съединените щати, където четиридесет и две години работи в издателство „Рийдърс дайджест". С настъпването на демократичните промени в България след 1989 г. се завръща в страната.

Заедно със съпругата си Ивон Паница основават Фондация "Свободна и демократична България", за да подпомагат процеса на демократизация на българското общество на основата на плурализма, свободната преса и свободния пазар.

Дими Паница е сред основателите и дългогодишен член на борда на Американския университет в България (АУБ), един от създателите на „Джуниър Ачийвмънт“ България, „Аутуърд Баунд“ България, Сдружение „Деца и юноши”, Института за изследване на близкото минало, Института за пазарна икономика – София, основател е на Училището за политика, наречено на негово име след смъртта му.

В чужбина Дими Паница участва в Консултативния комитет на годишната Международна награда за гражданска смелост в Ню Йорк, член е на борда на Балканската фондация за децата и младежта (BCYF), дългогодишен член на Международния институт за стратегически проучвания (IISS) в Лондон, Англо-американската прес асоциация в Париж, френския Форум на бъдещето, Института за демокрация в Източна Европа (IDEE), международната Тристранна комисия.

За активната си обществена дейност Дими Паница е носител на редица награди: удостоен е с най-високото българско отличие – орден „Стара планина” първа степен; кавалер е на Ордена на Почетния легион на Френската република; носител е на почетен Медал за заслуги на Съвета на Европа; почетен настоятел на Кралския колеж в Лондон.