Българската стопанска камара предлага упълномощените български представители да изразят официална позиция на страната за необходимостта от предприемане на конкретни стъпки от всички политически нива в ЕС за преразглеждане на клаузите в присъединителните договори с някои от новите страни-членки за затваряне на ядрени мощности (в т. ч. III и IV реактор на АЕЦ Козлодуй).

Става дума за ядрени мощности с доказана и верифицирана безопасност пред компетентните европейски и международни органи. Преди няколко дни камарата е представила на Министерството на икономиката и енергетиката писмо на президента на BUSINESSEUROPE (The Сonfederation of European Business) във връзка с днешния Съвет по енергетика на ЕС, съобщи пресцентърът на камарата, цитиран от БНР.

В писмото си до министерството камарата предлага изразените от BUSINESSEUROPE позиции да бъдат подкрепени по официален път от упълномощените български представители. В писмото на BUSINESSEUROPE във връзка със Съвета по енергетика се посочва, че Европейската комисия е направила важна стъпка, когато е подчертала в своя Проект за пояснителна ядрена програма, интереса от ядрена енергия и условията за защита на икономиката и климата.

Имайки предвид голямото производство на ядрена енергия и обновяването на съществуващите ядрени централи, може да кажем, че е дошло времето да бъде обърнато необходимото внимание на ядрената енергия, което тя дълго не е получавала в дискусиите по енергийната стратегия, пише в писмото.

BUSINESSEUROPE вярва, че отвореният и добре информиран дебат по ядрената енергия, трябва да бъде въведен на дневен ред и сме готови да съдействаме в това отношение. Ядрената енергия, произведена по начин, който не замърсява околната среда с въглероден двуокис, в 13 страни от ЕС, представлява 32 на сто от електрическата енергия на ЕС, пише в писмото. Според организацията от съществена важност е да се позволи на ядрената енергия да се конкурира с други източници на ниско-въглеродно генериране на енергия.