До момента са подадени 16 500 проекта на обща стойност 136 милиона лева по програмата за безвъзмедно финансиране на малките и средни предприятия. Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев.

Той уточни, че приемът на заявления продължава и че системата ще остане отворена, докато има налично финансиране.

"Системата няма да затвори преди началото на следващата седмица. Тя работи денонощно, включително събота и неделя. Дори ще допуснем договаряне над отпуснатите средства от 5-10%, защто не е сигурно, че всички заявления ще отговарят на изискванията", уточни вицепремиерът.

По думите му електронната системата ИСУН е издържала на теста, въпреки огромното натоварване.

"Имаше моменти, в които активните потребители в системата бяха над 30 000 - много над обичайните нива", каза още Томислав Дончев. Той каза, че това е най-добрият начин европейските пари да стигнат до хора и организации, които до този момент не са имали достъп до тях.

Министърът на икономиката Емил Караниколов уточни, че се очаква бюджетът на програмата да бъде увеличен.

Може ли държвата да бъде спасител на частния бизнес? Миналата седмица ЕС представи списък с облекчени условия, при които правителствата ще могат да придобиват дялове от капитала на затруднени компании


"Ще предложим увеличение с поне 20 милиона лева още в понеделник. В оперативната програма има над 600 милиона лева и ние ще направим така, че първо най-малките, а от средата на юни - и по-големите, компании да поучат ликвидност", заяви Караниколов.

Той каза още, че Българската банка за развитие вече има заявления от 10 банки за гаранции по кредити за българсик компании. До момента са подадени 1 282 заявки.

Освен това Българската агенция за експортно застраховане е разработила нов продукт за презастраховка, така че да не се създава междуфирмена задлъжлнялост.