Трябва да спрем да източваме НОИ защото резултатите от проверките сочат, че 30% от болничните листове са фалшиви. Това заяви пред Дарик радио Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика.

Лошата тенденция у нас е човек да си взема болнични вместо отпуск, за да си свърши някаква лична работа. Това трябва да спре. Така се ощетяват обществените фондове и няма да има средства да се плащат болнични на хората, които действително имат нужда от лечение, подчерта министърът.

НОИ се източва и от инвалидни пенсии, от 150 000 регистрирани хора с увреждания преди няколко години, сега над 500 000 души са регистрирани като инвалиди. Затова трябва да се затегне контролът, като този, който плаща, той да контролира, каза Младенов. Според него помощните средства трябва да се плащат от болничната каса, а при инвалидните пенсии и контролът, и издаването да са в ръцете на НОИ.

На въпрос в какъв срок ще бъдат внесени промени в пенсионната реформа министърът съобщи, че до 31 май се внасят предложения за промени, които ще се обсъдят до края на май в тристранния съвет.

Младенов напомни, че при тази демографска криза с тенденция към застаряване на населението положението с пенсиите ще се усложни ако скоро не се вземат мерки. 43% от всички разходи в държавния бюджет отиват за пенсии и трябва да се обясни на хората, че трябва да има реформи, за да може сегашното поколение да има едни по-достойни пенсии в бъдеще.

Има тенденция към лек спад на безработицата. От 10.26% през февруари, през март тя е 10.14%, през април е малко под 10%, съобщи министърът. Има обаче тенденция нивото на безработицата да се запази в следващите 3 месеца, тъй като пазарите на труда все още са „затиснати" по думите на министъра.

Младенов акцентира специално на новия проект в рамките на Оперативна програма „Човешки ресурси" за млади хора над 29 години. На работодателя се осигуряват средства за заплата и осигуровки на младия работник до 6 месеца, за да придобие той трудови навици. Търсим възможности за трудовата заетост на три категории хора - младите до 29 години, възрастните хора над 55 години и хората с увреждания, които са особено уязвими на пазара на труда, подчерта министърът.

Източник: БГНЕС