Военният завод "Терем-Търговище" ще се включи в производството на нова бойна машина за пехотата.

Това обяви премиерът Бойко Борисов при посещение в завода.

Фирмата може да участва в сглобяването, като така голяма част парите за проекта - 1.2 млрд. лв., ще останат в българската икономика, обясни Борисов, цитиран от БНТ.

„Ще има работа за военния завод в Търговище и не само, а и за другите поделения на „Терев”, заяви министър-председателят. Заедно с него в завода бяха още министърат на отбраната Красимир Каракачанов и вицепремиерът Томислав Дончев.

Следващата сряда предстои Министерски съвет да гласува 1 220 000 000 лв. за модернизация на българската армия.

„По проектите за изтребителите и за сухопътните машини 5-6 фирми проявяват интерес и имат оферти за изпълнение на бъдещите поръчки, единственото условие е машините да се сглобяват у нас”, поясни министър Каракачанов. По думите му, така голяма част от парите ще останат в българските заводи.

Според премиера има добра съвместна работа между БАН и военния експертен потенциал, която ще се използва при модернизирането на сухопътните машини. „Държа да поздравя работниците в Терем-Търговище, където има, за радост, още запазен потенциал на хора, механици, базата също не е сериозно компрометирана. И с един малък ремонт ще стане чудесен завод. Мисля, че това е добра новина за Търговище – един от малкото градове, който расте по население”, каза още Борисов.

Той продължи: "Ние заделяме огромни пари за армията, като целта ни е да се произвежда у нас. Това ще осигури и работа, и по-високи заплати. С 1 200 000 000 лв. ще постигнем ефект, като за три пъти повече, ако използваме Терем, а той е коопериран със завод „Ивайло” във Велико Търново. За мое голямо съжаление, десетилетия назад сме имали огромно количество подобна техника, която сме нарязали на скраб”.

„Само от танковете от 2 400 са останали 302”, конкретизира министър Каракачанов.

Според вицепремиера Томислав Дончев, много е лесно да се купува техника от рафта. „Ние искаме, особено когато става дума за машини за сухопътните войски, да е ангажиран целият и индустриален, и научен потенциал на страната. Това, първо, означава, че една голяма част от парите ще остават в България, както и допълнителни пари за българските учени и инженери – този приоритет следваме.

За съжаление, нещата не са се развивали така във времето – най-лесно е да се купува, да се харчат парите на данъкоплатците. Ние искаме една част от тях да остават в България. Нещо повече, ако българският научен потенциал бъде развит, той може вбъдеще да търси нови чуждестранни клиенти”, каза Дончев.