ТЕЦ "Бобов дол" получи разрешително за изграждането на собствен фотоволтаичен парк, който ще се използва за производство на "зелен" водород - напълно безвредно за околната среда гориво за централата и така ще се избягват вредните емисии в атмосферата, каза за БНР изпълнителният директор на дружеството инж. Любомир Спасов.

Инвестицията във фотоволтаиците ще е за над 100 млн. лева. Работи се по диверсификацията на горивната база за централата, която сега използва въглища и биомаса (слама), допълни инж. Спасов.

Фотоволтаичният парк ще е на площ от около 1 400 декара, на бившия сгуроотвал на ТЕЦ-а край село Каменик. Избран е и доставчикът на необходимото оборудване - слънчеви панели, носещи конструкции и др., с който тези дни ще бъде сключен договор, а самите доставки ще започнат през ноември. Целият парк ще бъде завършен до 2025 година.

Изпълнителният директор на централата обясни, че: "Цялата инвестиция е над 100 милиона, около 100 мегавата." Централата работи в оптималния си режим с два блока по 300 мегавата за час общо.

Акциите на ТЕЦ Бобов дол ще се търгуват на борсатаКомисията за финансов надзор е одобрила проспект за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия акции, издадени от ТЕЦ Бобов дол АД

Инж. Спасов коментира и твърденията, че един от блоковете на ТЕЦ "Бобов дол" ще работи само за износ - за Северна Македония, като най-близо разположен електроенергиен обект: "Ние продаваме на нашата борса, а след това вече къде отива токът, не сме ние, които да кажем. Търговците си го разпределят и кой чий ток къде продава не можем да кажем“.