В политиката всичко трябва да е морално. Сигурно има сделки, които са законни, но будят недоверие. В политиката доверието е всичко. Така вицепремиерът Томислав Дончев коментира пред bTV освобождаването на управителния съвет на Българската банка за развитие, което днес бе поискано от премиера Бойко Борисов.

"Смутът дойде от появилите се подозрения, че кредитът, за който става въпрос, има отношение към инструментите за подкрепа от страна на държавата през ББР", коментира Дончев.

По повод поредната битка и размяна на реплики между президента и кабинета, вицепремиерът коментира, че войната между институциите винаги е нещо лошо.

"Напрежение е добре да има, защото конституцията предполага институциите да се контролират една друга, но точно в тази ситуация, хвърлянето на обвинения и излишните нападки са абсолютно излишни. В момента ни трябва тотална национална мобилизация, за да преминем през кризата с по-малко щети - и човешки, и икономически", коментира Дончев.

Той каза още, че не може да разбере какво предлага президента Румен Радев, което да е по-различно от мерките, наложени по целия свят.

"Разхлабване на мерките може да има, когато има основания за това. Когато сме преодолели пика на заразата. Това не са мероприятия, които се определят от политиците. Има лекари, които са работили това цял живот и ние слушаме тях. Готови сме с цял пакет от възможни бъдещи мерки - и за затягане, и за либерализиране", каза още вицепремиерът.

Той коментира и темата за разходките в парковете, която бе засегната по време на днешния сутрешен брифинг на Националния оперативен щаб и думите на Борисов, че се обмисля достъпът до тях да бъде разрешен под някаква форма.

"Хората имат нужда чисто психически да преживеят по-леко тази ситуация. Това няма да означава пълна свобода на движение, ще трябва да се вземат мерки за социално дистанциране. Това обаче все още само се обсъжда, няма взето решение", заяви Дончев и допълни: "Ако си мислите, че тези мерки ни носят удоволствие, жестоко се лъжете. Тяхната цел е да се запазят човешки животи".

Даваме си сметка, че ситуацията е тежка и хората нямат нужда да бъдат травмирани допълнително.

По темата за икономическите мерки, Томислав Дончев коментира, че освен мярката 60/40 и механизмите за подкрепа на търговските банки през ББР, се работи и върху други стимули, насочени най-вече към малките фирми и микропредприятията - тези с по 10,15 или 20 души персонал.

"Търсим схема за безвъзмездно финасиране, което да се отпуска, ако бизнесът отговаря на определени критерии - например 20% спад на оборота на годишна база. Не бива да допускаме масови фалити, защото е трудно да се създаде работещо предприятие. Възможностите на държавата не са безкрайни, но ще успеем да посрещнем първата вълна на икономическите несполуки след края на карантината", категоричен е вицепремиерът.

Той заяви, че се надява увеличеният таван на държавния дълг до 10 милиарда лева, който бе гласуван от парламента, да не бъде използван изцяло.

"Той е предвиден за много лош сценарий. Всички тези мерки струват пари. Само 60/40 ще струва 1.5 милиарда лева. Не забравяйте, че голямата тема ще бъде за субсидирането на здравеопазването и социалната система. Приходите там ще бъдат по-малко, а разходите - повече. Трябва да субсидираме тези системи, за да могат да издържат", каза още Дончев.

По думите му обаче няма никаква гаранция, че този дълг ще бъде изтеглен, а още по-малко - че ще бъде похарчен.

Според Томислав Дончев кризата може да се окаже катализатор на по-бързата дигитализация на администрацията. Той даде пример с приложението за следене на разпространението на COVID-19, което бе разработено безвъзмездно от група български софтуерни компании.

"Дано тази криза накара и хората да се възползват по-често от електронните услуги. Надявам се това да бъде положителният ефект от кризата", каза още вицепремиерът.