Строителството на АЕЦ "Белене" може да започне към 2011 година, "ако бъде възможно да се изпълнят всички планове", каза снощи българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който е на посещение в САЩ, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Трайков определи този проект като "много болезнен". Причините за това са проблемите за изпълнението му. Те се появиха в България във връзка с финансовата криза и се изостриха през есента на 2009 година. Тогава инвеститорът - германският концерн RWE, който настояваше да получи 49% от акциите на АЕЦ "Белене", си направи "самоотвод".

Сега, според Трайков, България "търси стратегически партньор". "Мисля, че в средата на април ще решим този въпрос", каза още Трайков в изказването си във вашингтонския Атлантически съвет, информира ИТАР-ТАСС.

Според Трайков, "ако всичко върви добре, то строителството ще започне към 2011 година, а първата си продукция централата ще даде през 2014 година".

Един от основните участници в проекта за изграждането на АЕЦ "Белене" е Русия. Очаква се, тя да финансира дейностите чрез специално създадена проектна компания и е готова да вложи за две години общо 1.9 милиарда евро. Руската страна разчита, че новият стратегически инвеститор ще й върне вложените средства, отбелязва ИТАР-ТАСС.

Сроковете за създаване на проектна компания по газопровода "Южен поток" ще зависят от акционерите по проекта, каза още Трайков. Припомняме, руският министър на енергетиката Сергей Шматко обяви в средата на март, че Русия и България са постигнали принципно споразумение за създаването на такава компания.

Трайков беше предпазлив в отговора си на въпроса за перспективите и задачите на тази компания. "Щом акционерите на проекта вземат решение за създаването на компанията, тя ще започне работа", каза българският министър на икономиката.

Той изрази увереност, че "Южен поток" няма да влезе в противоречие с проекта "Набуко", към който България, по думите му, също проявява интерес. "В рамките на "Южен поток" ние сме установили изключително конструктивно сътрудничество с Газпром.

"Набуко" според нас пък е прекрасен проект, който среща проблеми. Но ние разчитаме, че и двата проекта ще бъдат изпълнени", отбеляза българският министър, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Източник: БТА