България не се е отказала окончателно от проекта АЕЦ "Блене". Към момента са ограничени харчовете по този проект, докато се се изясни финансовата му структура.

Това заяви енергийният министър Трайчо Трайков по повод на реакциите на политици и експерти у нас и в чужбина за руските енергийни проекти в България. Той обясни, че това е теза, която още през септември миналата година е споделена с руските ни партньори.

"Дали ще има АЕЦ "Белене" ще реши пазарът, тъй като от самото начало казахме, че това е проект, в който няма да ангажираме публични средства", изтъкна министърът.

Той призна, че компенсациите за руската страна наистина могат да достигнат до 1 милиард евро.

"Това са неща, които подлежат на доказване и това е сценарий, до който още не сме стигнали", добави Трайков.

Целта на правителството е да се намери качествен инвеститор, който да се ангажира с рисковете и ползите на проекта в съотношението на участието в акционерния капитал. В следващите дни предстои подаването на техническите и финансови оферти на кандидатите за консултантите.

"RWE се отказаха, тъй като видяха, че България няма как да осигури 5 млрд. евро за участие с 51% в проекта в сключването на договор с "Атомстройекспорт". Който твърди, че има друга причина за начина, по който се развива проектът за АЕЦ "Белене", е дървена глава, която не може да разбере елементарна истина", коментира Трайков.

По рано днес президентът Първанов поиска референдум дали да се строи атомната централа, а премиерът Бойко Борисов обясни, че всичко зависи от цената и от възможностите да продаваме ток в региона.

Министър Трайков изтъкна още, че остава отворен въпросът за изграждането на допълнителни мощности в АЕЦ "Козлодуй. Според него обаче в момента сме дали много пари за "Белене" и никакви пари за седми и осми блок на "Козлодуй". Той като мениджър на държавните средства, смята, че там, където сме казали "А" с 1-2 милиарда евро, трябва да кажем и "Б", за да получим нещо от това. "Седми и осми блок или само седми блок е отделна алтернатива", заяви Трайков.

"България е твърдо против да има посредници при търговията с руски газ. Междувременно в газовия сектор се случват интересни неща, които не са непременно негативни за нашата позиция - промени в технологиите, в източниците на газ, в потреблението", изтъкна още министърът.

Според него шансовете България да отпадне от "Южен поток" са малки.

Източник: БГНЕС