Потребителите на ток у нас ще трябва да плащат годишно по 50-100 млн. лева повече за електричество, ако американската компания AES реализира проекта си за 80-мегаватова слънчева централа край Силистра.

Това каза енергийният министър Трайчо Трайков, след като преди няколко дни ръководството на американската компания и посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик изразиха недоволството си, че правителството бави проекта за соларен парк, предаде Дарик.

Американците поискаха промяна в Закона за възобновяемите енергийни източници, която да фиксира цената на произвеждания ток от фотоволтаици, без държавният енергиен регулатор да може да я намалява всяка година.

Министър Трайков потвърди, че тарифата може да бъде фиксирана в новия закон, но само ако преди това бъде намалена, защото токът от слънчевите панели е много скъп.

„Аз съм приятел на руснаците, американците, гърците, турците, румънците, катарците, египетците, алжирците и канадците, защото те всички имат отношение към нашата енергетика. Но съм най-много приятел на българите и на клиентите, които гледат сметката си ток. И когато някой дойде и ми каже - „аз ви помагам за диверсификацията, за което вие само трябва да платите 100 млн. лева повече за ток и затова бъдете така добри да си промените законите" - аз това не го възприемам за сериозен разговор", заяви енергийният министър.

„Ако в момента при 750 лева на мегаватчас имаме 100 пъти повече желаещи да инвестират, отколкото ние искаме, може би ако свалим цената на 500 лева, ще има само пет пъти повече желаещи. И тогава, от тези пет пъти повече желаещи, ще можем да си изберем на критерии като финансова стабилност, сериозност на инвеститора. Но не това блъскане на вратата на автобуса, където всеки води посланика си да говори с министъра и след това да дава изявления в пресата. Не е само AES, и не е само американския посланик, всеки посланик на страна от ЕС води фирмите си, за да им помогне за един или друг проект", каза още Трайков.

По-рано през деня министър Трайков съобщи, че в проекта "Горна Арда" ще бъдат инвестирани между 300 и 500 млн. евро и ще се осигури работа на 2500 души, а със съпътстващите дейности на още толкова. Основното финансиране ще се направи от чуждестранен инвеститор - EVN, допълни той. Трайков коментира това по повод днешното питане на депутати от левицата в парламента към премиера Бойко Борисов за икономическата целесъобразност на проекта "Горна Арда".