Големите проблеми, които се струпаха до момента се дължат на сгрешената финансова политика и грешната философия, която следва финансовият министър. Това каза д-р Константин Тренчев, председател на КТ "Подкрепа":

Кризата води до преосмисляне на политиката, до оптимизиране на разходи. Идеите, които дадохме, бяха предмет на обсъждане, станаха неразделна част от антикризисните мерки, а станаха само рязане, рязане. Такъв подход вече не може да се приема.

Думата реформа сама по себе си е много положителна, но това което се предлага от социалното министерство под натиска на финансовото, е да се направят промени, които в никакъв случай няма да решат проблема, защото ефектът е много малък, и само ще ударят хората, които и без това понесоха невероятни удари през всичките тези години, затова сме категорично против тази реформа.

Не можем да се съгласим, че с тези вдигания на стажа, което си е скрито вдигане на възрастта, така щяло да се реши проблемът.

Свалянето на вноските ще е убийствено за системата. Правим всичко възможно да ги убедим, че тази стъпка не само че няма да бъде възприета от хората, просто няма да има и ефект, заяви Тренчев. Разбира се, че настояваме за оставката на министър Симеон Дянков.

Принудихме се да им напомняме, дори лично на министър Дянков и да им изпращаме закони, че има възможност сега за болниците да се намери конкретен източник.

От своя страна КНСБ смята, че предвиденият в проектобюджета за догодина растеж от 3.6% няма да се реализира по никакъв начин. Това каза в предаването "Неделя 150" заместник-председателят на КНСБ Пламен Димитров. Синдикатът обаче няма да иска оставки на министри.

Източник: БНР