Подкрепяме стъпката на социалния министър да се вдигне минималната работна заплата, но има един негов началник, който всеки лев в чужд джоб за него е лична обида и името му е Симеон Дянков, който така умело менажира българските финанси, че твърде вероятно ще катастрофира държавата. Това заяви при откриването на конференция, посветена на преодоляването на бедността лидерът на КТ „Подкрепа" д-р Константин Тренчев.

Все още не е ясно дали "Подкрепа" ще се присъедини към евентуални протести за КСО. Още в началото на своето изказване на конференцията Тренчев подчерта, че то ще бъде нетрадиционно и ще учуди някого, но ще го направи, защото има право на някои заключения след 22 години обществена дейност.

Той разделя причините за бедност в три големи групи: „Eдните са природните, срещу които нищо не можем да направим и трябва да се примирим, втората група са от човешки характер и това са войни, агресии и т.н.

На нашата скромна територийка нито първият, нито вторият феномен са причина за това, което виждат очите ми. Остава една трета група причини - начинът, който е подредено и функционира обществото, правилата в него, които се взимат от хората и най-вече от любимите на всички ни политици", обясни той.

Синдикалният лидер припомни, че мечтата за справедливост и липса на бедност съпътства човешката цивилизация от самото й създаване. „Много рецепти са давани в това отношение, например комунистическата рецепта беше да вземем, от който има и да дадем, на който няма. Тя породи само напрежение между хората, конфликти, кръв и явно се оказа неудачна", заяви той.

Тренчев изтъкна, че за него пътят е посочен преди две хиляди години „от този който разпънаха на кръста, защото каза: Да въздигинем човека, защото той ближния си като брат има, защото ако няма съчувствие и отношение към ближния, каквито и работи да си говорим, те ще бъдат просто едни поредни думи, защото любов ако нямате помежду си - нищо нямате".

Очаква се днес синдикатите да обявят планираните от тях протести. Те са против придложените от МС съвет промени в Кодекса за социално осигуряване.

Преди лятната ваканция правителстовото реши стажът за пенсия да се вдига плавно с по една година до 2013-а, като възрастта няма да се пипа. Беше прието още през 2013 г. жените да се пенсионират с 37 години стаж, а мъжете с 40. Синдикатите се обявиха твърдо против това парламентът да гласува вдигането с 2 години възрастта за пенсиониране на работещите в първа и втора категория.

Предложението на синдикатите е стажът да се увеличава плавно до три години, но едва след 2014-а. Синдикатите вече имат и протестна подписка, която до този момент е подкрепена от по-голямата част от 30-е хиляди души, които работят в добивната промишленост.

Синдикатите настояват още проектозаконът за социално осигуряване да се изтегли, тъй като следващата седмица той трябва да бъде разгледан в парламента.

Източник: БГНЕС, БНТ