Три италиански графини - Даниела, Николета и Кристина де Микели Витури, пристигат в България за откриването на изложбата „България през стъклото на времето“, организирана от фондация „Ценности“ с председател Антонина Стоянова в Националната художествена галерия Квадрат 500.

Благородничките от Ботуша са пратенички на своята майка Надежда Близнаков, потомка на почетния консул на България в Италия Марко Близнаков. Достолепната дама неотдавна навърши 95 и не може да пътува, но ще присъства на събитието чрез филма на Милена Кънева и Ирина Дилкова „Съкровище в сърцето“. Той е част от интерактивната експозиция.

Малко предистория на събитието: през 1999 г. Антонина Стоянова, която по онова време е първа дама, получава от Надежда Близнаков семейна реликва – 37 стъклени плаки (предшественици на диапозитива), запечатали сюжети от бита и обичаите на българите от началото на 20-и век.

С тях дядото на Надежда – Марко Близнаков, е изнасял лекции за красотите на родината си из цяла Италия. Известният фотограф Иво Хаджимишев дигитализира изображенията като жест към Антонина Стоянова.

Уникалността на дарението се крие дори в… опаковките му. Всяка стъклена плака е завита в неугледна на пръв поглед хартия. А всеки лист е дипломатическа грама или съобщение на Ройтерс, БТА и друга световна агенция, свързано с България. Разпечатани върху текстил тези артефакти ще бъдат превърнати в инсталация от куратора на изложбата д-р Райна Дамяни.

При заснемането на филма, който ще се прожектира непрекъснато на огромен екран по време на експозицията, която се открива на 8 февруари и ще продължи до 7 април, се разкрива още един любопитен факт. Създателят на модерния роман Джеймс Джойс е преподавал английски на българчета!

След като завършва инженерство в Гент, Белгия, Марко Близнаков е изпратен от цар Фердинанд в Триест да специализира пристанищно дело. Там се влюбва в аристократката Петронела Венециани. Тя го последва в Бургас, където той участва в строежа на местното пристанище и се раждат две от децата им.

По-късно Марко работи във фабриката на бащата на съпругата си заедно със своя баджанак, прочутия италиански писател Итало Свево. Българинът изобретява корабна боя, която не позволява полепването на миди и водорасли по дъното на параходите.

Британският кралски флот купува патента и фабрика „Венецани“, отваря офис в Англия, запознават се с Джеймс Джойс и го канят в Италия със семейството му, за да пише на спокойствие. Писателят признава, че престоят в Триест е най-ползотворния в творчеството му. И от благодарност преподава английски на децата на Марко Близнаков.

Изложбата „България през стъклото на времето“ съчетава по неповторим начин старинни и дигитални изображения, съвременна и допотопна техника, история и бъдеще.
Тъкмо затова музикантките от трио „Хипнотик“ ще свирят на откриването на 8 февруари класическа музика с електронни инструменти. Изложбата ще бъде отворена до 7 април.