Цените на топлата вода и парното до края на годината най-вероятно ще останат непроменени. Това стана ясно след общественото обсъждане на новия тарифен модел на транзита на природен газ, проведено в КЕВР.

След него председателят на енергийния регулатор Иван Иванов пресметна, че от началото на октомври крайната цена на природния газ от октомври ще е с 3-4 процента по-ниска.

Той посочи още, че от повишаването на една част от нея - тарифата за пренос, най-засегнати ще са топлофикациите, защото имат неравномерно натоварване на мощностите си и потребление на природен газ и по тази причина те купуват не твърд годишен капацитет, а само за определени периоди, тримесечни, месечни на по-високи цени.

Според КЕВР дали все пак ще има някаква промяна на цените на топлофикационните дружества на доставяната от тях топлоенергия ще зависи от таксите от сумите, които ще плащат за капацитет и за пренос.

По думите му, обаче дори и в този случай топлофикациите ще плащат по-малко на "Булгаргаз" за доставките на синьо гориво, посочва вестник "Монитор".

По време на общественото обсъждане на тарифния модел „Булгартрансгаз“ бе упрекнат в липса на адекватно решение за прилагането на цената и че е оставил всичко в ръцете на регулатора. От държавното дружество обясниха, че може да се прилага старата цена в преходния предупредителен период.

От изказванията на участниците се разбра още, че бизнесът е най-притеснен от исканата от „Булгартрансгаз“ т. нар. малка корекция, която вероятно ще бъде оставена в максималния размер от 10%.

Според Пола Найденова, зам.-председател на Федерацията на индустриалните енергийни потребители, по този начин не се спазват препоръките на ЕК, отправени към България през април за намаляване на малката корекция. Найденова уточни, че тя може да бъде увеличена до 10% само при установена опасност от злоупотреби.