„2010 г. икономика ни започна да нараства. За четвъртото тримесечие на 2010 г. очакваме растежът й да се ускори до около 1.5-2% на годишна база. За 2010 г. като цяло очакваме растеж малко над 1%. През 2011г. растежът ще продължи, но няма да надхвърли 3%". Това се прогнозира в доклад на Центъра за икономическо развитие (ЦИР).

Възстановяването на производството у нас е все още слабо и неустойчиво, твърде близко до нулата. То започна през второто тримесечие на 2010 г., когато брутната добавена стойност общо за икономиката нарасна на годишна база (с 1.4%), и продължава и през третото тримесечие - но с почти незначителен растеж (0.2%).

От гледна точка отрасловата структура на икономиката ни, двигател на възстановяването е динамиката на промишлеността, съобщават от ЦИР. Добавената стойност в промишлеността първа започна да расте още от първото тримесечие на 2010 г., в следващите две тримесечия обаче, растежът й, вместо да се ускорява, се забавя (на годишна база съответно 2.5%, 1.8%, 1.3%).

След четири последователни тримесечия на спад на годишна база, през третото тримесечие вече има растеж и в групата „Финанси, кредит, застраховки; Операции с недвижимо и движимо имущество, бизнес услуги".През 2010 г. финансовата система на страната остава стабилна, а представянето й е малко по-добро в сравнение с предходната година.

С отрицателен растеж през третото тримесечие, единствен сред основните отраслови групи на националната икономика, е секторът на строителството, като строителната продукция за ноември 2010 г. расте на годишна база и вероятно това ще е повратната точка в тенденцията на забавящи се спадове - към растеж.

Крайното потребление все още страда от ефектите на кризата и за съжаление, след свиване за второто тримесечие на м.г., спадът му през третото тримесечие отново се ускорява, както на тримесечна, така и на годишна база. Задълбочаването на спада на крайното потребление се дължи на потреблението на домакинствата, чийто спад се влошава значително (от 0.5% за второто тримесечие на 2.9% за третото тримесечие на тримесечна база, и съответно от 3.2% на 7% на годишна база).

Външната търговия остава най-добре представящия се сектор на българската икономика през 2010 г. - износът се върна на предкризисните си нива, а през ноември е регистриран значителен ръст с 39%, пише в доклада. Характерна особеност на търговията през 2010 г. е разнообразяването на пазарите и много по-активното присъствие на български експортни фирми в редица страни от Азия и Латинска Америка, допълват експертите от ЦИР.

По предварителни данни за периода януари-ноември 2010 г. в страната са влезли 894.7 млн. евро преки чуждестранни инвестиции. Тази сума е 2.5 на сто от прогнозирания БВП и е едва една трета от стойността на преките чуждестранни инвестиции една година по-рано.

Засега няма сигнали, че притокът на преки чуждестранни инвестиции ще започне скоро да се възстановява и вероятно през 2011 г. обемът на привлечените средства няма да надхвърли много този през 2010 г. (между 1.2 и 1.4 млрд.евро).