Турция ще доставя втечнен природен газ за България (LNG). Сделката за достъп до терминалите за втечнен газ и газопреносната мрежа на Турция бе подписана днес между Булгаргаз и турската държавна енергийна компания Petroleum Pipeline Corporation (BOTAŞ).

На церемонията в Гранитната зала на Министерския съвет присъстваха служебният министър на енергетиката Росен Христов и турският му колега Фатих Дьонмез, министър на енергетиката и природните ресурси.

Съгласно постигнатите договорености България ще разчита на 1 млрд.куб.м годишно от турските терминали за втечнен природен газ през следващите 13 години.

В изявление пред Daily Sabah министър Христов призна, че България не изпитва трудности в купуването на LNG, а по-скоро с локацията на терминала, където той се доставя. Казвайки, че LNG терминалът Revithoussa се използва в Гърция, Христов добави: „Терминалът на остров Ревитуса е много натоварен. Нашето споразумение за плаващото устройство за съхранение и газификация на LNG (FSRU) в Дедеагач е от 2024 г. Все още се нуждаем от милиард кубични метра допълнителен капацитет, който ще бъде доставен през Турция“, отбеляза Христов.

Турция доставя газ на България и Европа чрез Турски поток. С годишен капацитет от 31,5 млрд. куб. м тръбата бе пусната в експлоатация в началото на 2020 г.

Тръбопроводът се състои от две офшорни линии с дължина 930 км и две отделни сухопътни линии с дължина 142 и 70 километра.

Първата линия с капацитет от 15,75 млрд. куб. м е предназначена за доставки на вътрешни клиенти на Турция, а втората пренася руски газ към Европа през България.