Учени от 7 държави се събират утре в Пловдив, за да обсъдят най-новите постижения и екологични подходи в производството на безопасни храни. Международният симпозиум се организира от Сдружение „Регионални научно-технически съюзи” в партньорство с 3 университета и 5 научни института, съобщи проф. д-р Васил Ранков, председател на организационния комитет и на Управителния съвет на сдружението.

Разделили сме дискусиите в три секции, като целта е да запознаем българските фермери с европейските стандарти за производство на безопасна земеделска продукция, добави той.

Пловдив е домакин за втори път на международен симпозиум за безопасни храни. В първото издание на форума през октомври миналата година участваха учени с над 70 доклада за екопроизводството на растителни и животински храни и суровини за тях.

Основната тема на дискусиите бе рискът от замърсяване на растениевъдната и животинска продукция с торове, пестициди и тежки метали, както и системата за контрол от полето и фермата до преработвателните цехове.

Утре, ние ще доразвием и обогатим тази тема с технологии за биологично самоочистване на почвата от пестициди, както и с презентация на екологични инсектициди и биостимулатори, обясни проф. Ранков. Според него те могат да подобрят значително качеството на продуктите и тяхната безопасност, което ще помогне на бизнеса да бъде конкурентен в Европейския съюз.

Симпозиумът се открива утре, 18 октомври, в Зала №1 в Дома на науката и техниката в Пловдив.