Организациите на производители могат да получат подпомагане чрез оперативните си програми, като максимумът на помощта от Европейския фонд е увеличен от 4,1% на 4,6% от годишния оборот на организацията.

Това решение бе взето по време на заседанието на Съвета на министрите по земеделие и рибарство (11-12 юни) в Люксембург с участието на министъра на земеделието и горите Нихат Кабил.

Удовлетворени бяха исканията на България, свързани със задължителното включване на агроекологични дейности в оперативните програми на признатите организации. Страната ни получи тригодишен преходен период, през който българските организации на производители не са длъжни да включват в програмите си агроекологични мерки. След изтичане на този преходен период, за агроекологични мерки трябва да бъдат предвидени 10% от разходите по оперативната програма. Първоначалното предложение на Европейската комисия беше за 20%.

С активното участие на България беше създадено ново директно плащане, финансирано от Общността за период от 5 години. То ще е за производство на ягоди и малини за преработка. Директното плащане, финансирано от бюджета на Общността, ще възлиза на не повече от 230 евро за хектар.

По време на заседанието на Съвета беше прието и решение, което дава възможност на държавите-членки да отпускат държавни помощи за производство на картофи за период от 4 години, без да бъдат нотифицирани или заявявани пред Европейската комисия. Не се предвижда да има маркетингов стандарт за картофи.