Чрез туининг проект, финансиран по ФАР със 700 000 евро, по който основен бенефициент е Министерството на околната среда и водите, у нас е въведено европейското законодателство в областта на качеството на течните горива.

Проектът стартира през 2005 година и приключва този месец. Чрез него са подготвени и приети промени в Наредбата за изискванията за качеството на течните горива и измененията в Закона за чистотата на атмосферния въздух, с които са въведени в българското законодателство европейските директиви за качеството на течните горива. Подготвени са също така и промени в наредбата, с които ще се транспонира директивата за качеството на корабните горива и предстои те да бъдат внесени за обсъждане в Министерския съвет.

По същия проект е разработена Национална дългосрочна програма за производство и употреба на биогорива в транспорта, по която водещо е Министерството на икономиката е енергетиката. Предстои програмата да бъде разгледана в Министерския съвет.

От българска страна освен МОСВ и МИЕ, по проекта са участвали и Държавната агенция по метрология и технически надзор, Агенцията по енергийна ефективност, Изпълнителната агенция „Морска администрация”, Българската петролна и газова асоциация и др. От страна на ЕС участниците са Френската агенция по околна среда /ADEME/, Австрийската агенция по околна среда (Umweltbundesamt) и Холандският морски инспекторат (Inspectie Verkeer en Waterstaat).

Заключителната конференция за представяне на резултатите от проекта ще се състои в четвъртък. Ще участват представители на МОСВ, МИЕ, Министерството на финансите, Представителството на Европейската комисия, посолствата на Франция, Австрия и Холандия, Държавната агенция по метрология и технически надзор, Агенцията по енергийна ефективност, Изпълнителната агенция „Морска администрация”, Българската петролна и газова асоциация, Съвет на българските аграрни асоциации, Българска асоциация на фермерите, „Петрол”, „Шел България”, „Еко петролиум”, „Евроетил”, „Папас олио”, „Лукойл”.