Увеличава се броят на българите, които биха потърсили препитание извън граница. Те са вече 37%, 60 на сто от потенциалните емигранти нямат намерение да се върнат в България, сочи проучване за нагласите на хората да се установят в чужбина.

Резултатите от проучването, направено в рамките на проекта "Подкрепа за достоен труд" на КТ "Подкрепа", бяха представени на конференция за мобилността в рамките на ЕС като фактор за повишаване на адаптивността на работната сила, предаде БТА.

По проекта са направени две проучвания - през 2011 и 2012 година, сред 1273 души - 52% мъже и 48% - жени. По-малко от половината от запитаните са висшисти, а 38% имат средно специално образование.

Ако миналата година 33% от анкетираните заявяват, че биха отишли да работят в чужбина, то през 2012 г. те са вече 37 на сто, посочиха експертите по проекта. Причините са икономически - ниските доходи у нас и безработицата, обобщи професор Теменужка Ракаджийска от БАН.

Предпочитаните дестинации за потенциалните емигранти са Великобритания - 32 на сто, Германия - 24, Испания - 20 на сто и Италия и Гърция с по 34 процента от участниците в проучването.

Въпреки икономическата криза в Европа, има тенденция към увеличаване броя на българите, които са намерили работа в чужбина, сочат данните на Агенцията по заетостта. По данни на Евростат и Националния статистически институт годишно страната ни напускат между 20 и 25 хиляди души на възраст 25-39 години, съобщиха от КТ "Подкрепа".

Само през миналата година 10 хиляди българи са емигрирали. Общо над 1.2 милиона българи живеят зад граница. 320 хиляди са в САЩ, Канада и Австрия, 360 хиляди живеят и работят в Германия, Франция, Португалия, Испания и Италия. Броят на българите в Турция е 300 хиляди, в Гърция и Кипър 290 хиляди, 60 хиляди са в Чехия, Унгария и Полша, съобщиха от КТ "Подкрепа".