Икономическата криза върна едно позабравено явление в българските магазини - пазаруването на вересия. Какво се крие зад това понятие и може ли да се открие в центъра на София?

Нашите прабаби и прадядовци често са пазарували "на вересия". Причините са били гладните години и липсата на пари - точно като в наши дни. "Вересия" е турска дума и най-общо казано, означава "на кредит".

В едно магазинче за зеленчуци в центъра на София вересията е още жива. И се прилага всеки ден. Плащам утре, защото днес нямам - признават най-често клиентите.

"Някои - поради липса на пари в момента, други поради липса на време. Например, един от клиентите ни е с две деца, мъжът много зает, жената сама с двете деца и си поръчват нещата, носим им ги до вкъщи, записва се стоката. Мъжът минава и си я плаща по-късно", обясни продавачката Мария Бозова.

За разлика от миналия век, когато вересиите са били записвани в дебели тефтери, сега кредитите се отбелязват в специална компютърна програма. През последните две години само една жена не е върнала парите за стоката взета на вересия. Интересното е, че тя е бизнес-дама, а не социално слаба или в пенсионна възраст.

Повечето търговци смятат, че вересията не е жест, подходящ за София или големите градове - рискът клиентите да не върнат парите е прекалено висок.

"Големият град с неговата урбанизация не позволява на хората да стигнат до там, че да пазаруват на вересия. Самата им психика така е настроена, че в големия град това не става. В малкия град хората се познават и при тях се стига до тия неща", коментира Мартин Начков, управител на магазин.

Най-важното условие, за да получиш стока на вересия е да си изплатил предишната покупка. Иначе ще чуеш популярната фраза: "Уважение всекиму - вересия никому".

Източник: bТВ