Дойде ли празник, все има хора, които не пътуват, а вместо това са на работа. Именно част от колегите журналисти, които бяха дежурни през последните дни, отразиха изказване на премиера Бойко Борисов, заявил, че българинът се е видял с пари и дойде ли празник, той тръгва на път.

Нека обаче видим какво сочат официалните данни и дали наистина сме се видели в толкова много пари.

Депозити

Да, г-н Борисов, депозитите растат, като според официалните данни от Българска народна банка вече са над 45.5 млрд. лева. Проблемът е обаче, че голяма част от спестяванията са съсредоточени в малък кръг от лица.

Общо 48 300 са влоговете за над 100 000 лв. и съвсем нормално е тези по-богати българи да предпочетат гръцкото чисто море спрямо българската (ла.ня.а) действителност.

Задръстванията по магистралите

Статистиката показва, че магистралите у нас се градят със скорост от 5 км на година. В Хърватия, например, се произвеждат по 100 км аутобана годишно, заяви наскоро пред БНР Любомир Пожарлиев, изследовател, който прави докторат в Германия за автомобилността между Запада и Изтока през 20-и век.

Тук може би е мястото и да посочим, че в голяма част от държавите от ЕС вече има изградени системи за тол такси, докато проектът у нас ще бъде изпълнен за 19 дни, грешка... месеца. Та, как ви се струват пътищата в Гърция, Сърбия, Хърватия спрямо родните дупки?

Бензин

Да, бензинът у нас е един от най-евтините в ЕС, но ако погледнем цената му от гледна точка на заплатите ни, то тогава автоматично статистиката се обръща наобратно и страната ни е на последно място.

Но за да спести, българинът отново е изобретателен – я ще зареди догоре на последната бензиностанция до Гърция, я ще сложи туби с бензин с багажника си в съседство до детето. Да, това го правим, само защото сме се видели в пари.

Доходи, доходи и пак доходи

Едва ли има друга европейска държава, в която по последни данни от БНБ да действат точно 150 дружества, раздаващи бързи кредити. Освен че отпуснатите бързи заеми (често с лихви по поне 50%, че и отгоре, скрити под други такси) са на рекорд, то и печалбите на тези дружества само за първите шест месеца вече са 113.9 млн. лв.

Че кой нормален човек с високи доходи, г-н Борисов, ще тегли бърз кредит, за да подготви детето си за 15 септември или да си плати сметката за ток? За него едва ли ще има различна почивка от тази на село, за да си набави зимнината.

Не трябва да забравяме и факта, че според данни на НСИ средната брутна заплата за юни е 936 лв. Подобна заплата обаче може да се получи само в част от големите градове на страната, но дори и с нея едва ли ще можем да си позволим почивка до Гърция. Но пък безплатно можем да лайкнем снимка на гръцки плаж във фейсбук-а, нали?

Разходи, разходи и пак разходи

Отново по официални данни, българите (видели се с пари) харчат голяма част от доходите си за храна и за разходи по жилището си. Но това определено не е заради по-скъпата храна у нас спрямо останалите европейски държави и не е (със сигурност) заради високите ни сметки за отопление, породени от загуби и кражби.

Финансово богатство

В чужбина хората инвестират в ценни книжа, но и са финансово грамотни. Ние (понеже сме наясно с всичко) влагаме пари на депозит на 1% лихва и живеем в собствено жилище, макар че част от нас са наясно, че това не е актив, а пасив.

Да, финансовото богатство на българите е на рекордна стойност, но повечето от нас, освен панелка, някоя къщурка на село и кредит (често и два), едва ли имат нещо друго на свое име.

Терминал 2

Излиза, че след като сме се видели в толкова много пари, значи тук си живеем прекрасно. Направо да им се чудиш на повече от 3 млн. българи, загърбили този рай и насочили се към Терминал 2, а оттам към почти целия свят – от САЩ и Канада, та чак до Австралия и Нова Зелания.

Изводи:

Вчера чествахме 131 години от Съединението. Е, дано догодина да се видим с още повече пари. Както казваше другарят Живков – тази година завод за полупроводници, догодина за цели. Та, ако тази година сме видели най-близкия чист плаж в Гърция, догодина и на втория или третия ръкав на южната ни съседка. Дано ви стигнат парите за бензин.

ПС: Колкото и пари да имаш, няма да можеш да ги отнесеш на 2 метра под земята. А именно там свършваме всички, нали? Е, може би затова голяма част от милиардерите по света даряват между 50 и 99% от състоянията си. Защото са се видели в пари!