Министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова връчи на председателя на Народното събрание Георги Пирински проекта на Закон за ратифициране на Договора от Лисабон за изменение на Договора за Европейския съюз и на Договора за създаване на Европейската общност.

Председателят на парламента изрази увереност, че трите комисии, на които вече е разпределен проектозаконът - по европейски въпроси, по правни въпроси и по външна политика, ще организират анализ и сериозни дискусии на предложения договор с участието на структурите на гражданското общество и на специалисти и в пленарната зала ще се състои отговорно обсъждане. Той отбеляза, че този договор попада в режима на текста от Конституцията, който предвижда необходимостта от приемане на законопроекта с мнозинство две трети от всички народни представители, съобщиха от парламента.

За първи път в договор на ЕС националните парламенти, включително и българският, получават формално записана своя специална роля, свързана и с преценката за това дали един проектоакт, който се предлага например от комисията, трябва да бъде приет на равнище на Съюза или пък този въпрос най-добре може да се решава на равнище на отделната държава, на национално равнище – т. нар. принцип на субсидиарността, отбеляза Георги Пирински. Освен това националните парламенти получават право да бъдат подробно и предварително информирани за всички проекти на директиви, на регламенти, които се подготвят и предлагат от съответната инстанция на ЕС, добави той. Според него това е отговорност, с която парламентът приема не да бъде просто получател на тази информация, а активно да я анализира, да откроява в този поток от актове кои са важните за България и да взаимодейства заедно с правителството позициите на страната добре да защитават националните интереси в съчетание с общностния интерес.

Министър Гергана Грънчарова изтъкна, че договорът разширява значително правомощията на Народното събрание в сферата на европейската интеграция, давайки възможност за пълноценно участие в европейския процес на вземане на решение, включително и възможност да затруднява и блокира този процес, когато прецени, че принципът на субсидиарност не е приложен.