Всяка етажна собственост в София да има отделни съдове за разделно събиране на отпадъци. Това ще стане възможно с новия договор за организиране на системата за разделно събиране, който трябва да бъде утвърден от Общинския съвет тази седмица.

Според договора, три фирми ще обезпечават разделното събиране и рециклиране на отпадъци в столицата, като те ще разположат съдове на територията на всички 24 софийски района.

Ако имате регистрирана етажна собственост и искате да събирате разделно отпадъците си, то съвсем скоро ще имате възможност за това. Какво трябва да направите - обяснява Петър Трайков, директор на дирекция Управление на отпадъците в Столичната община.

"Етажните собствености, които са регистрирани и имат желание да се включат в системата за разделно събиране, могат да подадат заявления за предоставяне на индивидуални такива съдове само за нуждите на съответната етажна собственост. Има определени изисквания, които ще трябва да изпълнят - контейнерите да са на затворено място, да има достъп за автомобила, за да може да ги обслужва", съобщи той.

"Това е важно да се има предвид от всички етажни собствености с оглед на разработка, която се прави на национално ниво от Министерски съвет за определяне на таксата за количество генерирани отпадъци.

Тази възможност сме настоявали да има в договорите, с оглед на това да се предостави възможност на хората, които са в режим на етажна собственост или на индивидуални домакинства да могат да имат съдове за разделно събиране на рециклируеми материали, като по този начин ще имат възможност да си намалят обема на отпадъците, като съответно и размера на такса смет, когато влезе в сила тази методика", разясни Трайков, цитиран от Дарик радио.

Новата методика трябва да влезе в сила до 2021 г. Възможност за сключване на договор софийските етажни собствености ще имат с три фирми, в зависимост от района. "Екобулпак" ще обслужва 14 района, "Булекопак" - два, а "Екопак" - 8.

Коя е фирмата, която трябва да потърсите за вашия район, ще можете да проверите на сайта на Столичната община след гласуването на договора от Столичния общински съвет този четвъртък, обещават от администрацията.

Какво ще се случи с отпадъците ви, ако се възползвате от възможността?

"Те отиват в инсталации, които са собственост или на организацията, или на техни подизпълнители, на които се извършва последващо сепариране и разделяне на материалите по видове. Защото има 1%, който не става за рециклиране", поясни Трайков.

Доставката и обслужването на съдовете за разделно събиране са безплатни за гражданите.