Сред планиращите работа зад граница най-голям дял заемат хората на възраст между 18 и 30 години. Най-голям интерес има за работа в областта на хотелиерството и ресторантьорството (20%), услугите и търговията - 18%. Всеки десети пълнолетен варненец пък вече е бил на гурбет в чужбина. Това показва изследване под надслов "Трудовата миграция и трафик на хора" направено в периода март - април тази година сред 1149 пълнолетни лица от Варна.

Проучването е част от информационната компания за превенция на трафик на хора с цел трудова експлоатация "За къде пътуваш", организирано съвместно от дирекция "Превенции" в община Варна и Местната комисия за борба с трафика на хора. Целта на кампанията е да повиши информираността на обществото по проблема, като се обяснят рисковете и механизмите за въвличане в трафик, начините за предпазване и се разпространят координати на българските представителства в чужбина, заяви на пресконференция днес Светлана Коева, шеф на дирекцията по превенции в общината.

Тревожното в проучването е нагласата, че за да работиш в чужбина не е задължително да имаш трудов договор и осигуровки. 16% от анкетираните споделят, че в това няма нищо лошо, ако парите са добри. 44% приемат, че има някакъв риск, но това може да се окаже единственото решение за справяне с материалните им проблеми. Прави впечатление още, че хората със средно и висше образование са по-склонни да рискуват в сравнение с лицата с по-ниска образователна степен. Данните от проучването съпоставени с други изследвания показват, че рискът за трафик на хора с цел трудова експлоатация във Варна е нисък.

За да се запази ниското ниво е необходимо широко информиране на младежите от 16 до 25 години и въвеждане на темата "трафик на хора с цел трудова експлоатация" в училищните програми, посочи Коева. За периода от 2007 до края на 2008-а в Окръжна прокуратура-Варна, не е образувано нито едно досъдебно производство за трафик на хора с цел трудова експлоатация. Регистрирани са обаче като жертви на трафик 93 жени.

За такива престъпления осъдени са 24 лица. От началото на т.г. до август в страната са регистрирани 137 жертви на трафик на хора, като 107 от тях са свързани със сексуална експлоатация, а 26 с трудова. Осъдени са 74 души, с присъда за трудова експлоатация е само един.

Източник: БГНЕС