България е на трето място по брой на населението в ЕС, което е изпаднало в бедност. Пред нас са само Латвия и Румъния.

Всеки един от трима българи е беден, според изследване на Евробарометър, съобщи на семинар по въпросите на бедността и социалното изключване във Видин Цонко Кучев, експерт от Министерство на труда и социалното подпомагане.

Понятието бедност има две страни - едната е статистическата, а другата е субективното усещане, каза Кучев.

Според изследване на Евростат през 2008 година бедни са 21% от хората в България или това са около 1.6 млн. души. Но според Евробарометър всеки един от трима българи е беден, което е 54% и това е субективното усещане в хората.

Средното ниво на бедност в ЕС е около 16.4%, а в България е 21%. Най-засегнати от риска за бедност са хората над 65 години и младежите.

За първи път в България е въведено понятието линия на бедност през 2006 година с министерско постановление. Тогава е определена и линията на бедност от 155 лв. През 2010 година тази линия на бедност е 211 лв.

Още през септември министърът на труда Тотю Младенов обяви, че се водят преговори с Министерството на финансите за увеличаване на минималната работна заплата.

"Не може човек да получава минимална заплата и след като му се удържат данъците и осигуровките, той да получава възнаграждение, което е по-малко от прага на бедност - 211 лева, коментира министърът.

От МФ са против предложението на МТСП минималната заплата да се увеличи от сегашните 240 лв. до 270 лв.

Източник: БТА