Революционни промени в общоевропейското здравеопазване предлага Европейската комисия. След продължителни дискусии комисарите изготвиха проектозакон, според който всеки жител на Европейския съюз ще има право на безплатно лечение в чужбина. Това ще става при положение, че пациентът не може да получи подходящо или навременно лечение в собствената си държава.

Всички допълнителни разходи, тоест тези, които надхвърлят цената на лечението в родината, трябва да бъдат за сметка на съответната държава, твърдят от Европейската комисия. Според подготвяния документ всеки европейски гражданин трябва да получи подходящи и навременни медицински грижи и ако може да ги получи само в чужбина, то това трябва да става лесно, без допълнителни пречки.

Редица държави, сред които Великобритания, Германия и Испания, настояват в документа да бъде включена точка, която да дава право на всяка страна членка сама да решава кои международни лечения да финансира. В настоящия вариант на проектозакона обаче е вписано, че всяко правителство има право да редуцира броя на пациентите, търсещи медицински грижи в друга държава, само ако докаже, че размерът на разходите ще наруши стабилността на вътрешната здравна система.

Катализатор за промените в общоевропейското здравеопазването стана делото, заведено от 75-годишната британка Ивон Уотс. Тя подаде жалба в Европейския съд, защото била принудена да плати 5500 евро за операция на бедрото във Франция, въпреки че й се полага такава безплатна във Великобритания. За интервенция в Обединеното кралство обаче Уотс трябвало да чака повече от година. В тази връзка магистратите постановяват, че пациентите, които трябва да чакат неподходящо дълго време за дадено лечение, имат право да потърсят помощта на здравните служби в други страни – членки на Европейския съюз за сметката на собствената си държава.