"Потребителят очаква, когато си купува мултинационален продукт, качеството му да е едно и също по целия свят". Така Милош Лауко коментира резултатите от изследването, направено от словашка потребителска организация за качеството на продуктите в различните европейски държави, което показа различия в по-богатите и по-бедните страни.

"Реакцията на компаниите при обявяването на резултатите е такава каквото предполагах, че ще бъде - те заявяват, че не са направили нищо лошо или обясняват, че приспособяват продуктите си към регионалните вкусове на потребителя", обясни още Милош Лауко.

По думите му в страни като България, Румъния и Словакия се предлагат продукти с по-лошо качество.

"Купихме шест вида продукти от седем страни в Европа. В пет от случаите имаше различно качество, а само един продукт беше с еднакво качество в различните страни. Изследвахме немски, австрийски, полски и чешки продукти, в които имаше нормална захар, а в българския, румънския, словашкия и унгарския продукт открихме изоглюкоза, която е два пъти по-евтина от обикновената захар", обясни Лауко. По думите му обаче потребителят сам по себе си е много слаб, за да се защити от големите концерни.

Каква е позицията на България по въпроса?

Според земеделския министър Мирослав Найденов държавата вече е предприела стъпки по въпроса.

"Първо поканихме автора на това изследване и днес организираме среща между него и представителите на големите концерни в България", обясни Мирослав Найденов. "В края на май ще пристигне директорът на Европейската агенция по безопасност на храните, ще искаме официално становище на ЕС, подготвяме запитване до еврокомисаря по здравеопазване и защита на потребителя. На първия съвет на министрите по земеделието ще разговарям и с колегите от посочените държави, за да подготвим питане от няколко държави и да поискаме официално становище от ЕК", обясни още министър Найденов.

По думите му съгласно европейското законодателство продуктите от една марка трябва да са абсолютно еднакво качество във всички страни, което значи, че сравнението със САЩ няма да помогне на компаниите да се измъкнат.

"Ако това се окаже вярно, ние ще реагираме наистина остро - може да заведем иск към тези компании като държава, може да въведем рестрикции по отношение на тези продукти, да ги накараме за тяхна сметка да си изтеглят определени партиди от пазара", обясни Мирослав Найденов.

Страната ни ще иска официалните органи на ЕС да се произнесат, след като има сигнал за такива злоупотреби. "В този бизнес има много голям оборот, много интереси се засягат. Знам срещу какво се изправям", допълни министърът.

Източник: бТВ