В България може отново да бъде регистриран спад ПЧИ през 2010 г., сочат данните на Виенския институт за икономически изследвания (WIIW).

Държавите от Източна и Южна Европа са получили два пъти по-малко преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) през 2009 г., отколкото през 2008 г., сочат данните на Виенския институт за икономически изследвания, специализиран в региона.

ПЧИ са били в размер на 58.54 милиарда евро през миналата година спрямо 111.536 милиарда през 2008 г., съобщи институтът в комюнике. Така инвестициите през 2009 г. в региона са намалели до нивото им от 2005 г. Новите държави членки на ЕС, където инвестициите са били много сериозни през последните години, са били най-силно засегнати.

ПЧИ в тях почти са намалели до нивото им 2003 г. Чехия, Унгария, Литва и Латвия са получили много по-малко от половината от ПЧИ от 2008 г. В Словакия и Словения притокът дори е бил негативен, което означава, че резервите от капитал, натрупани в тези страни, са били изтеглени. В Естония и Полша, най-стабилната икономика в района, те са били по-слабо засегнати.

Виенският институт напомня, че в тези страни чуждестранният сектор е много важен, дори доминиращ в националните икономики. Държавите от Югоизточна Европа са били по-малко засегнати от спада на ПЧИ. През 2009 г. те са били 5.469 милиарда евро спрямо 8.636 през 2008 г. В Албания и Черна гора, където приватизационният процес продължава ПЧИ, дори са се увеличили.

Според института ПЧИ на страните от Централна и Южна Европа също са намалели, но в по-малка степен, с около едва четвърт спрямо стойността им от 2008 г. Полша, Естония и Словакия са инвестирали дори повече в чужбина през 2009 г., отколкото през 2008 г.

За 2010 г. Виенският институт предвижда леко възстановяване в целия регион, най-вече в Полша и Русия. В Румъния и България, както и в останалите държави от Южна Европа може отново да бъде регистриран спад на ПЧИ.

Източник: БГНЕС