Йената регистрира най-голямото си понижение от три години насам спрямо долара след третата интервенция на японската централна банка за тази година.

Действията станаха реалност след достигането на исторически връх на японската валута спрямо „зелените пари", което сериозно застрашава износно-ориентираната икономика.

„Непрекъснато повтаряхме, че ще предприемем смели действия срещу спекулативните действия на пазара", коментира финансовият министър на страната днес след интервенцията. „Ще продължим с тези действия, докато не постигнем резултат, който ни задоволява" коментира още той пред финансовото издание Bloomberg.

Йената поевтиня с 4.3% до 79.20 спрямо щатсктата валута, като се насочи към най-голямото си понижение от октомври 2008 година насам. Това е и най-ниската стойност на йената от 4 август насам.

Йената поевтиня с 3.3% спрямо еврото до 110.99 йени, както и с 2.7% спрямо австралийския долар до 83.39.

Междувременно еврото загуби близо 1% спрямо щатските пари и се разменя на нива от 1.3980.

Япония е продала 4.51 трлн. йени през август, което бе най-голямото месечно количество от март 2004-та година насам.

Доларът се насочва към първото си месечно понижение спрямо еврото от юни насам, в следствие на спекулациите, че трудностите за щатската икономика могат да доведат до нов цикъл за стимулиране от страна на Фед.

Фючърсите на щатските индекси сочат отваряне силно на отрицателна територия, след ръста им през изминалата седмица. Фючърсите на Dow Jones сочат отваряне с близо 100 пункта надолу.

Фючърсите на златото се търгуват с 34 долара надолу при ниво от 1 713 долара за тройунция.

Понижение регистрира и цената на петрола, която загуби близо един долар и фючърсите с доставка през декември са на ниво от 92.48 долара.