Двама криминално проявени българи са били арестувани снощи при акция на Главната дирекция за борба с организираната престъпност, осъществена с помощта на полицейските служби на Австрия и Холандия и с финансовата подкрепа на "Европол". Това обяви директорът на ГДБОП главен комисар Кирил Георгиев, цитиран от БТА.

Акцията е започнала в четвъртък следобед и продължила през цялата нощ. В служебно помещение в столичния басейн "Мадара" са били открити около 340-350 хил. фалшиви евро.

Операцията е извършена съвместно със Столичната градска прокуратура под ръководството на Върховната касационна прокуратура.

Освен обиските в басейна са били направени още шест претърсвания, при които са намерени 5 хил. фалшиви евро и 10 дози бяло прахообразно вещество, което предстои да бъде изследвано, както и работилница за печатане на фалшиви лични карти, паспорти и шофьорски книжки, добави главен комисар Георгиев.

Работата по случая е започнала още през пролетта на 2007 година, когато в службата е получена информация от няколко страни. Създаден е международен екип с финансовата подкрепа на "Европол".

По думите му, все още предстои да се изясни дали еврото е произведено в България или в чужбина, но вероятността печатницата за фалшивата валута да се намира в държава, гранична на ЕС, е голяма.

Вчерашната акция е била извършена в момент на сделка за продажба на евро между двете задържани лица. Според информацията на ГДБОП помещението в басейна, където е била съхранявана фалшивата валута, вероятно е ползвано под наем.

Градският прокурор на София Николай Кокинов уточни, че на двамата арестувани е наложена първоначална мярка "задържане за 72 часа", като в понеделник ще бъде поискано постоянното им задържане от Софийския градски съд. Той добави, че европейските партньори са много разтревожени от този случай, тъй като от видимите 11 признака на копюрите от 200 евро, седем са били преодолени от фалшификаторите, което говори за много висок професионализъм. Според Кокинов следващият голям удар по случая би трябвало да е откриването на самата печатница.

Директорът на ГДБОП Кирил Георгиев коментира и случая с арестуването на заместника му Иван Иванов, за когото се разбра, че е разкривал класифицирана информация на лица от сивата икономика. Вътрешно се чувствам доста омерзен от тази дейност, но аз не съм имал данни за контактите на Иванов, каза главен комисар Георгиев.

Той посочи, че върху работата му не е бил оказван натиск, като обясни, че ГДБОП е "може би единствената служба, която работи в България, и е естествено понякога да бъде подложена на различни удари".

*Снимка: Лъчезар Димитров, БГНЕС фото