От днес, 29 октомври, до 11 ноември 2007 г. тече регистрацията на кандидатите за участие в Третия централизиран конкурс за младши експерти в държавната администрация. Конкурсът ще се проведе от 26 до 30 ноември в тестови центрове в 5 града в страната – София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново.

Регистрацията за участие става по електронен път чрез попълване на онлайн бланка на сайта на Института по публична администрация и европейска интеграция (www.ipaei.government.bg). Изискванията към кандидатите са да имат завършено висше образование със степен бакалавър или магистър или завършен колеж със степен специалист. Няма изисквания за професионален стаж.

Всички, които успешно преминат конкурса, стават част от националната база данни, от която всяка администрация може да търси подходящи кандидати за назначаване на длъжността младши експерт. Използването на резултатите от класирането улеснява администрациите при обявяване на свободна позиция, тъй като няма да им се налага да провеждат конкурс, а могат да изберат няколко кандидати, отговарящи на техните изисквания, и да ги поканят на допълнително събеседване.

Първият централизиран конкурс се проведе през ноември 2006 г., а вторият през юли 2007 г. На двата конкурса се явиха общо над 1500 кандидати, от които в момента в „банката” с млади кадри са 251 души. От успешно издържалите първите два конкурса вече има 55 назначени младши експерти, като от тях 7 са на работа в Министерството на държавната администрация и административната реформа.

Както досега, предстоящият конкурс ще се проведе изцяло по електронен път и кандидатите отново ще имат възможност да се явят на два вида изпитни тестове – основен и специализиран. Основният тест е задължителен за всеки кандидатстващ за длъжността младши експерт и има за цел да провери нивото на познаване и разбиране на основните нормативни актове, регламентиращи функционирането на администрацията в България, функциите, правомощията, отговорностите на различните административни органи, информираността за историята и институциите на ЕС, както и въпроси за проверка на общата езикова култура.

Вторият вид тестове – специализираните – не са задължителни. На тях могат да се явят кандидатите, заявили желанието си да бъдат оценени знанията им в определена специализирана област: икономика, финанси, право, европеистика, компютърни умения, чужди езици (английски, френски, немски).

Успешното представяне в специализираните тестове носи предимство при класирането на кандидата и при подбора от страна на администрациите, които искат да ползват резултатите от централизирания конкурс за заемане на конкретна позиция.