Отказът да бъдат допуснати България и Румъния в Шенгенското пространство намери широк отзвук в медиите по света.

Вестник "Ню Йорк Таймс" коментира, че причината за това са страховете от засилваща се миграция от юг. Американското издание цитира министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, според когото ситуацията е като "параграф 22" - всеки път, когато бъдат изпълнени дадени изисквания, се поставят нови.

Вестникът стига до заключението, че отказът няма да се отрази на гражданите на двете страни, които и сега могат да пътуват свободно в Европа. За двете правителства обаче това е политически удар, а те и без това са чувствителни към вероятността да бъдат третирани като второкласни държави.

Вестник "Скотсмън" пък цитира полския министър на вътрешните работи и администрацията Йежи Милер, който казва, че на България и Румъния е било обещано да бъдат приети в Шенген, след като изпълнят техническите условия, а сега обещанието е нарушено. По думите на Милер идеалите на Европейския съюз са забравени.

"Заявленията за възможно повишаване на равнището на престъпността и броя на бедните в ЕС е пълна глупост. От 2007 българите и румънците, както и гражданите на ЕС, нямат нужда от виза за пътуване на територията на ЕС. Всички, които са искали да си тръгнат, са го направили по-рано", заявил е за "Комерсант" експертът на брюкселския Център за европейски политически изследвания Петр Качиньски. Според него, влизането в Шенген ще помогне на София да създаде по-тясно сътрудничество с Брюксел в борбата с организираната престъпност и нелегалната имиграция. "Няма основания да не се вярва на ЕК, която сметна София и Букурещ за съответстващи на шенгенските стандарти", смята експертът. Страните, които се обявяват срещу влизането ни в шенгенското пространство, са "жертва на стереотипите", добавя той, Българските журналисти са открили личен мотив в постъпките на Герд Леерс, подчертава изданието, свързани с обвинение в опит за подкуп на длъжностно лице във връзка със съдебен спор.

Източник: БГНЕС, bTV