За първи път от тази година родителите на деца под 18 години могат да се възползвал от данъчно облекчение, като намалят данъчната си основа с 200 лв. за едно дете, 400 лв. за две деца и 600 лв. за три и повече деца.

Така реалната сума, която родителите могат да получат от държавата под формата на по-малко данъци, са съответно 20, 40 и 60 лв.

Ще си спестим коментарите по темата малко или много са тези пари. Ще използваме само едно забавно сравнение – малко или много е един косъм? Зависи къде – малко е, ако е на главата, много е, ако е в чинията. Малко са за едно семейство, много са за държавата, която ги дава на всички семейства.

Много хора с лека ръка се отказват от тях, защото не им се занимава с формалната страна на нещата – попълване на бланки, формуляри, срокове и т.н. И всичко това за „само“ 20 лв. Ако и вие сте от тях, вижте поне четири причини да се възползвате от облекчението.

Не гледайте частното, вижте общото

Според официалната статистика от последното преброяване на населението през 2011 г. лицата под 18 години у нас са 1 172 208 души. Да приемем хипотетично, че от тогава до сега една част от тези деца вече са навършили пълнолетие. На тяхно място обаче са дошли други, новородени.

Пак хипотетично една част от тези деца са от семейства, които живеят на социални помощи (ще си спестим квалификациите дали са от ромски произход или не). Това означава, че родителите им няма да могат да се възползват от данъчното облекчение, тъй като нямат доходи, подлежащи на данъчно облагане.

Ако приемем всички тези условности и от тези над 1.1 млн. деца останат само 500 хил., които попадат в обхвата на данъчното облекчение, то това прави общо 10 млн. лв. Сега по-добре ли ви звучи сумата?

Кой предпочитате да управлява парите ви – вие или държавата

Нямате ли усещането, че не знаете какво се случва с данъците, които плащате или най-малкото нямате контрол върху това? Държавата е тази, която решава по какви направления и в какви размери да ги разпределя. Не бихте ли искали вие да решавате за какво да се използват парите ви – за образование, здравеопазване, социални услуги?

Колкото и малко да ви се струват тези 20 лв., умножени по няколко стотин хиляди, стават достатъчно добър ресурс, с който държавата ще разполага, ако повечето родители не си ги потърсят. И ще ги използва по своя преценка.

Принципът е правилен

Принципът да се ползват данъчни облекчения за родителите, вместо да се дават помощи, е правилен и се прилага в цял свят. За разлика от по света обаче, у нас за сега размерът е изключително обезкуражаващ за повечето родители и работодатели, които също са ангажирани в процедурата за подаване на документите.

Но все пак трябва да се тръгне от някъде. Ако догодина правителството реши да се откаже от тази мярка, като си измие ръцете с оправданието, че повече от половината родители не са потърсили парите си, няма да има на кого да се сърдим.

20 лв. за дарение

По колко пъти на ден виждате призиви за помощ за болни деца и хора от всякакви източници – социалните мрежи, интернет, телевизията. Представете си само колко човешки животи биха могли да бъдат спасени с 10 млн. лв. и колко съдби можете да промените.

Ако можете с лека ръка да се откажете от тези 20 лв., само защото трябва да попълните два формуляра и да представите два документа, замислете се за възможността да направите едно болно дете щастливо. 20 лв. наистина е малка сума, но когато човек се бори за живота на детето си, всяка стотинка е от значение.

Колкото до административната процедура – можете да потърсите парите си по два начина – чрез работодателя по основно правоотношение и чрез подаването на годишната данъчна декларация.

За първия начин срокът е до края на декември и е необходимо само да попълните формуляра от сайта на НАП – данъчно облекчение за деца по чл. 22в или за деца с увреждане по чл. 22г. За втория начин срокът за подаване на годишните данъчни декларации изтича на 3 май 2016 г. и към тях също трябва да приложите образците на декларациите.