Имаме едно положително нещо и то е, съществуващото разрешение за изграждане на "АЕЦ Белене" от страна на ЕС, което не е за пренебрегване.

Това заяви външният министър Румяна Желева, след участието си днес в конференцията "Енергийна дипломация и интегрирана европейска политика за енергетика и климатични промени". За петролопровода "Бургас- Александруполис" тя изтъкна, че има нови импулси по проговорите около проекта, особено след срещата на премиера Борисов с гръцките ни партньори.

Стана ясно, каза тя, че новото гръцко правителство има същите опасения по отношение на екологията и използваните технологии при реализацията на проекта, като нас. За евентуална газова криза тя заяви, че проблеми винаги можем да очакваме при положение, че сме 100 % зависими откъм енергоизточниците, маршрутите и на собствените ни ресурси. Работим по всички проекти и алтернативи, за да не допуснем ситуация като миналогодишната и отчитаме възможностите на България да се включи по печеливш начин в тях", заяви тя.

Желева отново припомни, че Набуко е бил винаги приоритетен за ГЕРБ, че България е по европейски ориентирана, а Набуко е приоритетен и за ЕС. Тя съобщи, че в рамките на днешния ден ще се срещне със специалния експерт към проекта по въпросите на политическата комуникация г-н Фишер и ще говорят с него по тази тема.

В обръщението си към участниците в конференцията, тя каза, че енергийната сигурност изисква от зараждащата се българска енергийна дипломация, един по-задълбочен поглед върху иновационните енергийни технологии предлагани от САЩ. Не е без значение и опита на другите големи енергийни пазари. "Особено внимание би трябвало да обърнем на специфичните характеристики на руската енергийна политика и ролята на Русия в европейската и световна енергийна сигурност, каза тя. България подкрепя позицията на ЕС пред конференцията в Копенхаген за да бъде подписано споразумението, което наследява протокола от Киото.

Източник/Снимка: БГНЕС