Финансовото министерство е категорично в позицията си, че ставката на ДДС няма да бъде диференцирана.

Това заяви пред Нова телевизия заместник-министърът на финансите Владислав Горанов по повод заявеното намерение от страна на здравния министър Десислава Атанасова да продължи да отстоява понижаване на ДДС-то за лекарствата.

„Финансовият министър, в това си качество, рядко говори за специфични медицински дейности, хубаво е и здравният министър да не говори за данъци", коментира Горанов, цитиран от Дарик.

По думите на заместник-министъра подобна мярка не е безспорна от гледна точка на прокламирания ефект. Той прогнозира, че ако се реализира подобно намаляване на ДДС за лекарствата, ефектът ще е краткосрочен и в първите няколко месеца ще се усеща разликата, след което „ще премине в полза на производителите и търговците на медикаменти".

Горанов даде пример с груповите туристически настанявания, където този ефект се е усетил през първата година от въвеждането на по-ниската ставка.

Няма да се диференцира и ставката на ДДС за хранителни продукти, отсече Горанов.

Холдинг БДЖ е получил месечната си субсидията си за август, а средствата за юли ще бъдат задържани, каза заместник-министърът.

Той бе категоричен, че ръководството на БДЖ трябва да съзнава, че са необходими допълнителни усилия, за да може то да се справя, без да създава допълнителни затруднения за републиканския бюджет.

Спирането на субсидията се е наложило, след като холдингът не е погасявал вноски по заем и така той е натрупал 24 млн. лв. дълг към държавата, на която се е наложило да активира държавни гаранции.

Годишно за железниците се дават около 400 млн. лв., отчете Горанов. Той пресметна, че ако тази сума бъде разделена на броя на жителите в страната, се падат по 50 лв. на човек, независимо дали той ползва такъв вид превоз.