62% от българите се определят като неудовлетворени от живота си, а същевременно 64% от тях се определят като щастливи.

Това каза н.с. д-р Маргарита Бакрачева, научен сътрудник в Института по психология на БАН. По думите на Бакрачева изследването няма претенции за представително проучване. То се е провело сред лица между 20 и 60 години.

„Жените сами се определиха като по-щастливи в сравнение с резултатите, които получихме при мъжете", заяви Бакрачева. Тя отбеляза, че резултатите, които са получени за България, до голяма степен потвърждават това, което се очертава в международен план, че няма големи различия по пол и че възрастта не е основна детерминанта на чувството за щастие и удовлетвореност в живота.

„При сравнение между ученици и студенти на възраст между 16 и 20 години - при тях се наблюдава тенденция, че тези, които сами определят дохода си като по-висок, се чувстват по-удовлетворени от живота си и по-щастливи, което е много показателно като директна връзка между нивото на дохода и начина, по който човек се чувства", коментира Бакрачева.

Според нея директната връзка между дохода и щастието в юношеството до голяма степен е свързано с възрастовите особености и факта, че за юношите е много важно, когато се сравняват помежду си, на каква стъпка в социалната стълбица поставят сами себе си

„Различие между учениците и студентите е, че колкото на по-ниска възраст са юношите, толкова по-щастливи и удовлетворени се чувстват от живота си", допълни психологът.

Източник: Фокус