В областите с „жълт” код за опасно зимно време новата снежна покрива ще бъде около 10 сантиметра.

Термометрите ще мръднат леко нагоре, но за щастие затоплянето няма да е достатъчно, за да предизвика наводнения, след като в събота стана ясно, че всеки пети язовир в страната е опасен, съобщават от bTV.

В почти всички северни райони температурите са под минус 10 градуса, на места до минус 15. Максималните им стойности в Северна България ще достигнат най-много до минус 4°.

Вятърът задуха отново и може да затрудни почистването на пътната мрежа заради навявания.

В Южна България крехкото омекване вече се усеща – следобед температурите в региона ще докоснат нулата, а на югозапад може да се порадват и на положителни стойности.

В началото на следващата седмица ни очаква допълнителна порция сняг, а от средата на седмицата и ново застудяване.

Дунав замръзна

След като в продължение на дни ледоходът по Дунав се увеличаваше, най-накрая ледът скова напълно плавателната река. По поречието обикалят патрули със задача да ограничат достъпа на граждани до своеобразната ледена пързалка.

Замръзването на Дунав се е превърнало в атракция за по-младите. Полицията призовава родителите да са особено бдителни и да обяснят на децата си каква е потенциалната опасност от игра върху леда.

Голяма част от дунавските общини са в бедствено положение от дни. Снегопочистването в региона е затруднено от вятъра, но и от недостиг на и без това морално остарялата техника.

На планина с вериги

От Агенция „Пътна инфраструктура” информират, че проходите „Златишки”, „Твърдишки”, ,,Върбишки” и „Троянски” са затворени.

Забранено е движението на товарни автомобили през проходите „Дюлински”, „Айтоски”, „Вратник”, „Шипка”, „Петрохан”.

Забранено е движението на автомобили с тегло над 10 тона по републиканските пътища в областите Силистра и Хасково.

С вериги трябва да са всички, които пътуват през „Пампорово”, „Рожен”, ,,Превала”, „Печинско”.

Остава в сила предупреждението на планинските спасители за повишена лавинна опасност.