Британската икономика очаква най-тежката рецесия в историята си, предупреждава Bank of England в анализ, цитиран от BBC.

Пандемията от COVID-19 може да доведе до свиване на брутния вътрешен продукт за тази година с 14%, в случай че карантината бъде разхлабена през юни. Ако тя продължи по-дълго, щетите ще са още по-големи, смята управителят на институцията Андрю Бейли.

По думите му няма пряк път за връщането към "нормалността".

Той прогнозира, че потребителите ще останат предпазливи, дори и след като постепенно бъдат премахнати ограничителните мерки.

"Няма да можем да възстановим веднага цялата икономическа активност. В някои сектори се наблюдава доста бързо повишаване на оборотите, но като цяло голяма част от потребителите ще предпочетат да изчакат известно време, преди да започнат да харчат като преди. Вероятно ще мине поне една година, преди да се върнем към предишното икономическо равнище", казва още Бейли.

Днес той и неговите колеги от борда по монетарна политика взеха решение да оставят основния лихвен процент на Острова на рекордно ниското равнище от 0.1%. Те обаче не са били единодушни по въпроса дали има нужда от нови финансови "инжекции" за икономиката.

Двама от деветимата членове на борда са предложили увеличение на т. нар. "количествени улесенения" с между 100 и 300 милиарда паунда (между 114 и 343 милиарда евро).

Анализите на централната банка на Верикобритания се базират на допускането, че карантинните мерки ще бъдат постепенно разхлабени в периода между юни и септември тази година.

Засега данните сочат, че британската икономика ще отбележи спад от 3% за първото тримесечие, а през второто сривът ще достигне 25% на годишна база. Това ще вкара страната в техническа рецесия, която икономистите дефинират като две поредни тримесечия на спад.

БВП на еврозоната тази година може да падне с 12%През второто тримесечие не е изключено ускоряване на спада до 15 на сто

Според икономистите на Bank of England пазарът на недвижими имоти в момента буквално е "замразен", а потребителските разходи бележат спад от 30% само за последните няколко седмици.

Прогнозите на институцията за цялата 2020 година показват спад на БВП от 14%, който би бил най-силния от 1706 година насам, когато Bank of England започва да събира подобна статистика.

Въпреки това Андрю Бейли не смята, че пандемията ще окаже сериозни дългосрочни ефекти върху икономиката. Според него възстановяването, макар и да не е моментално, ще бъде доста по-бързо от това след свитовната финансова криза през 2008 година.

Той одобри действията на правителството и мерките в подкрепа на бизнеса и служителите чрез субсидии, грантове и нисколихвени заеми.