Генералният директор на Банката за международни разплащания Агустин Карстенс призова централните банкери по света да не прибързват с разхлабването на монетарната политика, пише Kredit.bg.

В доклада на базираната в Базел финансова институция, която е известна като "банката на централните банки", се посочва, че регулаторите трябва да запазят "амунициите" си за по-сериозни икономически сътресения, а не да ги хабят в преследване на по-силен растеж.

"Монетарните стимули трябва да се обмислят внимателно и да се използват пестеливо. Много е важно да запазим място за маневри в случай на по-рязко влошаване на икономическите условия", заявява Карстенс.

Посланието на Банката за международни разплащания идва около месец преди заседанието на Федералния резерв, на което се очаква институцията да обяви рязък завой в политиката си и да свали лихвените проценти за първи път от Световната финансова криза насам. Централните банкери в Япония и Китай също сигнализираха, че са готови да прибегнат до понижения на лихвените проценти, а Европейската централна банка, която прекрати програмата си за покупки на облигации през декември, заяви, че може да свали лихвите на Стария континет до още по-ниски отрицателни стойности. Междувременно, въпреки негативните ефекти от търговския конфликт между САЩ и Китай, много от развитите икономики се възстановиха до пълния си потенциал, а някои от тях демонстрират по-високи темпове на растеж от средните си исторически нива.

Инфлацията също не е много под целевите нива, заложени от централните банки. Според Агустин Карстенс това поставя въпроса доколко са оправдани планираните от тях "превантивни" монетарни стимули. "Монетарната политика трябва да се разглежда по-скоро като подслон и защита, отколкото като атакуваща стратегия за постигане на по-висок икономически растеж", казва директорът на Банката за международни разплащания.

По думите му колкото по-често се използват т. нар. количествени улеснения (директните покупки на облигации) и отрицателните лихви, толкова повече намалява тяхната ефективност.

Вижте повече по темата в материала на Kredit.bg