Сър Антонио-Орта Осорио е свикнал със светлината на прожекторите.

"AHO", както е известен в някои кръгове, е един от най-известните банкери във Великобритания, а на него се приписва заслугата за изтеглянето на Lloyds Banking Group от ръба на пропастта след финансовата криза.

Наскоро обаче сър Антонио попадна отново в медийните репортажи и публикации в по-скоро отрицателна светлина.

След като оглави Credit Suisse през април, стана ясно, че на два пъти е нарушил правилата за карантина във Великобритания и в Швейцария.

Само два месеца, след като зае председателския пост във втората най-голяма банка в Швейцария, той трябваше да напусне.

Смята се, че някои хора в Credit Suisse са удивени от вниманието, което получи неговата оставка.

Във Великобритания сър Антонио обаче винаги е бил колоритен персонаж, пише BBC.

Той беше относително неизвестен до 2011 г., когато беше насърчен от тогавашния министър на финансите Джордж Озбърн да стане главен изпълнителен директор на Lloyds.

Преди това португалският банкер, който впоследствие придоби и британско гражданство, оглавяваше подразделението на испанския банков гигант Santander във Великобритания.

Когато сър Антонио приема работата в Lloyds, е сравнително млад - на 47 години.

Банкерът на най-богатите фамилии в света62-годишният банкер натрупа състояние от 3.6 млрд. долара

Очарователният и добре изглеждащ ръководител изпъкваше в света на банкирането по онова време.

Знаеше се също така, че сър Антонио е мотивиран, с внимание към детайла и напълно безмилостен.

Той е запален по тениса (едно от нарушенията му на правилата за карантина е за да присъства на мъжкия финал на Уимбълдън миналата година) и счита шаха за едно от своите хобита. "Като стратегическа игра, тя може да се прилага много добре и в бизнеса", казва той преди време пред The Times.

Той също така обича да се гмурка и да плува с акули.

Психическо здраве

Всичките тези негови характеристики обаче може би го доведоха до първата голяма криза в неговата кариера, когато само четири месеца, след като бе оглавил Lloyds, той внезапно излезе в болничен за два месеца.

Това беше шокиращо за тогава и разтърси борда на директорите на Lloyds и акционерите, като мнозина се питаха дали някога ще се върне отново.

Впоследствие сър Антонио обясни, че е открил, че Lloyds "е в много лошо състояние".

Той заяви пред BBC, че състоянието на банката е било нещо, което трябвало да запази за себе си, заявявайки, че ако го обсъжда, "това очевидно нямало да породи доверие към банката ".

Lloyds беше решила да спаси HBOS в разгара на финансова криза през 2008 г. След това тя беше спасена от правителството с около 20.3 млрд. паунда, след което данъкоплатците разполагаха с 43% дял в банката.

Когато сър Антонио се присъединява към банката през 2011 г., Lloyds вече действа в условията на изпитваща затруднения британска икономика, докато в еврозоната бушува криза.

Няколко месеца след като започва работа в Lloyds, заради тежко безсъние новият главен изпълнителен директор не мигва пет поредни нощи, което той описва като "някаква форма на мъчение".

Сър Антонио се завръща, но едва след като се лекува в клиника за сън и прекарва известно време, възстановявайки се в дома си в Челси.

След като се завръща в Lloyds, той ползва услугите на психиатъра Стивън Перейра, който го съветва да бъде "повече като палмово дърво, което се огъва, когато дойде буря, вместо да бъде като дъб, който се опитва да устои на бурята и може да се пречупи ".

Макар и изненадващо за онова време, този епизод приключва положително. Lloyds въвежда програма за психическо здраве в банката.

Когато Сър Антонио получава рицарско звание през 2020 г., то му е присъдено заради приноса му в областта на психичното здраве и индустрията на финансовите услуги.

Съжаление

През годините не всичко обаче вървеше като по вода в Lloyds.

През 2016 г. The Sun излезе с публикация за предполагаема извънбрачна връзка на сър Антонио, който е женен и има три деца.

Това доведе до злепоставящо уведомление от страна на шефа на Lloyds до служителите, в което сър Антонио говори за това колко съжалява за "лошата реклама и пораженията", причинени от публикацията.

Това, че три години преди скандала той беше създал „Кодекс за отговорност“ в банката, не облекчаваше цялата тази ситуация.

В този кодекс служителите на Lloyds бяха призовавани да "направят правилното нещо" и да задават на себе си въпроса "Ще се радвам ли да разкажа на моите колеги, семейство и приятели за моите действия?"

Той до голяма степен запази мълчание през целия този епизод, макар че в отговор на въпрос на FT вeднъж използва цитат от библията, заявявайки: "Който от вас е безгрешен, нека пръв хвърли камък."

И макар сър Антонио да е направил много за психическото здраве на работното място, десетки хиляди хора губят работата си в Lloyds. Смята се също така, че след първото десетилетие начело на банката той заработва общо около 60 млн. паунда.

През този период той прави банката отново печеливша, а правителството продава окончателно останалия си дял в нея през 2017 г.

Когато банката се завърна изцяло в частния сектор, сър Антонио заяви пред BBC: "Това беше момент на огромна гордост за всички колеги в Lloyds и за нашите клиенти."

Вероятно обаче няма толкова гордост в позорното му напускане на Credit Suisse. Сър Антонио, който ще навърши 58 години на 28 януари, обаче без съмнение ще се завърне.

Както казва пред BBC човек, който го познава: "Не трябва да се притесняваме прекалено много за него."