Големите европейски и американски банки се отказват от офисите си в Лондон, но това не се дължи само на кризата, предизвикана от коронавируса, пише Bloomberg.

През следващите няколко месеца се очаква цяла група от финансови гиганти, сред които са компании като Barclays, Credit Suisse, Deutsche Bank и Morgan Stanley да освободят по-голямата част от лондонските си централи.

Повечето от тях са планирали преместването си още преди избухването на пандемията от COVID-19. Но заради съкращенията, наложени от кризата и преминаването към режим на работа от вкъщи за много от техните служители, темпото, с което се освобождават луксозните офис сгради в лондонското Сити и на Канари Уорф може да се увеличи значително, пише изданието.

Пандемията мотивира банковата индустрия да потърси начини за оптимизация на своите ресурси. Но "бягството" на банкери от Лондон, който до началото на века беше безспорният глобален финансов център, е в ход от много по-рано.

По данни на имотната компания CBRE Group, за последните 9 години банковите офис пространства в Лондон са намалели с над 550 000 квадратни метра - площ, равняваща се на около една дузина небостъргачи.

Съкращенията на работна ръка се ускориха през първото тримесечие на тази година. Броят на служителите в 12-те водещи инвестиционни банки е намалял с 5% от началото на годината, което е най-силният спад за последните шест години.

Експертите, цитирани от Bloomberg, очакват, че в края на тази година банките в Европа ще имат с 20% по-малко служители отколкото в началото на 2019 година. А много от тези, които запазят работните си места, ще работят от домовете си, а не в офисите.

Статистиката показва, че компаниите, чиито офиси са базирани в централната част на Лондон, са освободили площи от около 90 000 квадратни метра от средата на март, когато бе въведена карантината в страната. Около 16% от тези освободени офиси са банкови, пише Bloomberg.

За петте години до 2019 година банките и финансовите компании заемаха 19% от всички офис сгради в централен Лондон, докато в предходната петилетка (от 2010 - 2014 г.) делът им бе 23%, по данни на консултантската компания в сферата на недвижимите имоти Cushman & Wakefield.

В същото време делът на технологичните компании, медиите и тези, които работят в сферата на услугите се увеличава от 27 на 41%.