Банките в Италия, Франция и Австрия са сред международните кредитори с най-голяма експозиция към Русия. Италианските и френските банки имат неизплатени вземания от около 25 милиарда долара от Русия през третото тримесечие на 2021 г., по данни на Банката за международни разплащания.

Австрийските банки имат вземания за 17.5 милиарда долара, а американските - 14.7 милиарда долара.

На фона на опасенията от евентуална руска инвазия в Украйна, италианската банка UniCredit се отказа от потенциално придобиване в Русия, а австрийската Raiffeisen Bank International увеличи провизиите за покриване на риска от възможни нови санкции срещу Москва.

Най-сериозните опасения на европейските банки са свързани с възможността да бъде прекъснат достъпът на Русия до международната платежна система SWIFT. Според експертите подобен ход би изиграл ролята на "атомна бомба" за индустрията, защото ще попречи на изплащането на дълговете.

Европейските банки с дъщерни дружества в Русия са най-застрашени от санкции, според проучване на JPMorgan. Инвестиционната банка посочва няколко европейски трезора, включително италианската UniCredit, австрийската Raiffeisen Bank International, френската Societe Generale и холандската ING, които имат значителна експозиция към Русия.

От RBI заявяват, че експозицията им е управляема, докато ING увери, че е добре подготвена за рисковете. Societe Generale изтъкна, че следи отблизо развитието на кризата в Украйна и е уверена в бизнеса си в Русия, а от UniCredit засега не са коментирали въпроса официално, пише Ройтерс.

EЦБ предупреди банките за възможна руска хакерска атакаЕвропейската централна банка е в готовност да реагира на заплахата от кибератаки срещу банки, извършени от Русия


Основното притеснение е, че Русия ще бъде откъсната от глобалната платежна система SWIFT, която обработва международни финансови преводи и се използва от повече от 11 000 финансови институции в над 200 държави. Вече има прецедент за подобен ход - достъпът на Иран до системата беше забранен преди десетилетие.

Финансовите институции, участващи в търговия със суапове, фючърси, форуърди и други деривати с руски контрагенти, също могат да станат обект на санкции. Забраната за търговия с руски облигации на вторичния пазар би означавала, че притежателите им ще бъдат принудени да ги продават.