Инфлацията ще продължи да се повишава през първата половина на 2022 г., което ще отразява най-вече проявлението на ефекти по линия на предлагането.

Това се посочва в икономическия доклад на Българската народна банка за четвъртото тримчесечие на миналата година.

Причините за продължаващия ръст на потребителските цени са свързани със същественото поскъпване на енергийните суровини в края на 2021 г., както и допусканията за продължаващ растеж на верижна база на цените на някои от тях в началото на годината.

Нарастването на международните цени на храните и увеличението на разходите за труд на единица продукция също се нареждат сред факторите с проинфлационно влияние, според експертите на БНБ. По подкомпоненти на хармонизирания индекс на потребителските цени, най-голям принос за инфлацията през първото полугодие на 2022 г. се очаква да имат групите на услугите и на храните.

"Пред реализирането на прогнозата за инфлацията съществуват рискове за по-силно нарастване на цените спрямо базисния сценарий, произтичащи главно от динамиката на международните цени на основни суровини и възможни промени в цените на електроенергията, ВиК услугите и топлинната енергия на регулирания пазар след изтичане на въведения от правителството мораториум върху цените на тези услуги със срок на действие до 31 март 2022 г.", отбелязват от Българската народна банка.

През първото и второто тримесечие на 2022 г. институцията прогнозира запазване на ръста на външното търсене на български стоки и услуги, като се очаква темпът постепенно да се забави спрямо наблюдавания през последното тримесечие на 2021 г.

През първата половина на 2022 г. се очаква и запазване на тенденцията към постепенно забавяне на растежа на депозитите на годишна база. Предвижданото забавяне в темпа на нарастване на частното потребление в реално изражение ще ограничава и растежа на кредита, се посочва в икономическия доклад на БНБ.

Може ли ЕЦБ да подкрепи курса на еврото?От последната директна намеса на ЕЦБ в подкрепа на еврото минаха повече от 20 години

Същевременно, все още ниските лихвени проценти по кредитите в съчетание с прогнозираната висока инфлация при потребителските цени и запазването на очакванията за продължаващо повишение на цените на жилищата ще стимулират търсенето на кредити от страна на домакинствата, прогнозират от централната банка.

"Конюнктурните индикатори през четвъртото тримесечие на 2021 г. дават сигнали за продължаващ растеж на реалния БВП с темп, сходен на този от предходното тримесечие. През първата половина на 2022 г. очакваме растежът на реалния БВП да се забави спрямо наблюдавания във втората половина на 2021 г., като приносът на частното потребление ще се понижи, а на инвестициите в основен капитал ще нарасне в условията на засилена инвестиционна активност от страна на правителството", се посочва още в доклада.

Трябва да се има предвид, че в икономическия доклад на БНБ за последното тримесечие на миналата година не са отчетени ефектите от руската инвазия в Украйна, която започна на 24 февруари. По всяка вероятност събитията ще доведат до значителна ревизия във възходяща посока на прогнозите за ръста на инфлацията през 2022 г.