През 2022 г. икономическият растеж в България ще се забави до 2.1%.

Забавянето ще се дължи на по-слабия растеж на частното потребление и на по-големия отрицателен принос на нетния износ.

Това се посочва в актуализираната макроикономическа прогноза на Българската народна банка.

"Започналата на 24 февруари 2022 г. война в Украйна води до драстично засилване на несигурността относно перспективите пред икономическата активност и инфлацията в България и затруднява значително тяхното прогнозиране.

България има най-съществена експозиция към конфликта по линия на вноса на суров петрол, природен газ и ядрено гориво от Русия, както и по линия на наблюдаваното покачване на цените на основните суровини след началото на войната.

Същевременно българският износ на стоки и услуги за Русия, Украйна и Беларус е сравнително ограничен и възлиза на 2.1% от брутния вътрешен продукт през 2021 г., или 3.3% от общия износ на български стоки и услуги", посочват от централната банка.

Икономистите на банката прогнозират, че през 2023 г. растежът на БВП ще се ускори до 3.9%, след което през 2024 г. леко ще се забави до 3.7%.

Очаква се годишната инфлация да продължи да се ускорява през първите девет месеца на тази година, след което да се забави до 9.6% в края на годината (спрямо 6.6% в края на 2021 г.).

"Възходящата динамика на потребителските цени се очаква да бъде широкообхватна по компоненти и ще се определя главно от проявлението на преки и косвени ефекти по линия на предлагането, свързани с допусканията за съществено поскъпване на храните, петрола и природния газ на международните пазари, както и с допусканията за продължаващ растеж на цените на електроенергията за стопанските потребители.

Други фактори с проинфлационно влияние се очаква да бъдат прогнозираното ускорено нарастване на разходите за труд на единица продукция, както и допусканията за растеж на потребителските цени на промишлените стоки в основните търговски партньори на България", се посочва в прогнозата на централната банка.

Deutsche Bank е първата голяма банка, която прогнозира рецесия в САЩБорбата на Федералния резерв срещу инфлацията ще предизвика рецесия в Съединените щати, смятат икономистите на трезора

По отношение на трудовия пазар БНБ очаква ръст в броя на заетите лица с 0.5% през 2022 г., като тази динамика ще бъде ограничавана от несигурната външна среда и забавянето на икономическия растеж в страната. Растежът на заетостта се очаква да се ускори до 0.9% през 2023 г. в съответствие със засилването на икономическата активност, след което да се забави до 0.3% през 2024 г.

Същевременно коефициентът на безработица плавно ще се понижи от 5.2% през 2022 г. до 4.7% през 2024 г.

"Растежът на кредита за частния сектор се очаква да се забави през 2022 г. и в края на годината да достигне 6.8% (при 8.8% през декември 2021 г. ), за което основно влияние се очаква да има по-слабият темп на нарастване на кредита за домакинствата в условията на повишена несигурност в икономическата среда и съществено забавяне на растежа на частното потребление.

Същевременно прогнозираната висока инфлация през текущата година в съчетание с все още ниските лихвени проценти по кредитите е възможно да продължат да стимулират търсенето на жилищни кредити", отбелязват икономистите на БНБ.

Централната банка уточнява, че базисният сценарий на нейната макроикономическа прогноза се характеризира с много голяма несигурност за тенденциите във външната среда, дори и в краткосрочен план, в резултат на продължаващия военен конфликт между Русия и Украйна.