През периода от 31 август до 7 септември инвеститори са изтеглили 3,4 млрд. долара от европейските акции, което доведе общите изходящи потоци до 83 милиарда долара за шест месеца, съобщи Bloomberg, позовавайки се на оценки на Deutsche Bank, изготвени съгласно EPFR Global.

Като цяло ситуацията с финансовите активи в Европа изглежда по-мрачна, отколкото в други части на света.

Според събрани от агенцията данни, изтичането на средства от борсово търгуваните фондове (ETF), фокусирани върху Европа, е най-голямото от поне 15 години, докато региони като САЩ продължават да привличат инвеститори. По данни на Deutsche Bank, през тази година те са внесли 166 млрд. долара в глобалните фондове, търгувани на борсата.

Последния път, когато от Европа изтичаха пари с такава скорост, бе през първото шестмесечие на 2019 г. - тогава инвеститорите извадиха 80 млрд. долара от европейските акции, но в същото време изтеглиха почти 200 млрд. долара и от световните.

Сред тези, които се отказаха от европейски акции, бяха инвестиционната компания BlackRock и най-големият мениджър на активи в региона Amundi. Анализатори от Bank of America и JPMorgan Chase понижиха прогнозите за края на годината съответно за индексите Stoxx 600 и Euro Stoxx 50, отбелязва Bloomberg.

На всичко това влияят енергийната криза, провокирана от санкциите срещу Русия, и заплахата от рецеси. Освен това неотдавна Европейската централна банка рязко повиши със 75 базисни пункта трите основни лихвени процента в еврозоната.

Ройтерс съобщи, че има готовността на ръководството на банката да повиши лихвения процент до 2% или повече, за да ограничи рекордната инфлация в еврозоната, която достигна исторически връх от 9,1%. Но този ход може да доведе до забавяне на европейската икономика, посочва агенцията.

Amundi, която управлява около 2 трлн. долара, последна заяви, че е дошло време да остави европейските акции.

Има относителни преимущества по отношение на САЩ, но не и Европа, заяви зам.-главният директор по информационни технологии на на Amundi Матео Германо. Според него Европа "е по-склонна към стагфлационен шок", който се изостря от геополитическото напрежение и зависимостта на региона от руския енергиен внос.

Оптимизмът се завърна на азиатските пазариНа борсата в Токио Nikkei 225 се изстреля с над 2% нагоре, след като БВП на страната за второто тримесечие беше ревизиран във възходяща посока

В момента много страни, които са в трудно положение с дълг към БВП около 150%, търсят “стотици милиарди долари” за плащане на предполагаеми загуби от анонсирането за въвеждане на ценови таван на руския петрол и газ.

Според Вей Ли, главен глобален инвестиционен стратег в BlackRock в Лондон, инвеститорите са очаквали рецесия в Европа от месеци, но тя не е била напълно отразена в акциите. Основният борсов индекс в Европа падна само с 14% през 2022 г., тъй като инвеститорите се възползваха от слабото евро, отбелязва агенцията.

Bank of America понижи прогнозата си за фондовия индекс Stoxx 600 до един от най-песимистичните, отбелязва Bloomberg.

Според мнението на стратега на банката - Мила Савова, задаващата се икономическа криза ще удари на първо място европейските акции, независимо че високата инфлация понижава потенциалната доходност на облигациите.

Тази седмица Bank of America дори предупреди за бягството на инвеститори от акциите на американски компании, тъй като те се опасяват от рецесия. През първата седмица на септември отливът на инвестиции достигна почти 11 млрд. долара - това е максимум за последните 11 месеца.