Германската банка Deutsche Bank съобщи, че се е съгласила на споразумение за 7.2 млрд. долара с американските власти по разследване за нарушения на търговията с ипотечни ценни книжа, съобщава ВВС.

Сумата, която трябва да получи финално одобрение, е много по-ниска от 14-те милиарда долара, които американските власти поискаха банката да плати през септември. Заплахата от подобна глоба породи притеснения, че срив на банката може да създаде риск за глобалната финансова система.

Продажбата на ипотечни ценни книжа изигра значителна роля за финансовата криза през 2008 г. Няколко банки в САЩ са обект на разследване заради твърдения, че са давали ипотеки на заематели, които не отговаряли на изискванията, а след това трансформирали тези заеми в безопасни инвестиции и продавали риска на други. Разследването се води за сделки, сключени между 2005 и 2007 г.

Въз основа на споразумението Deutsche Bank ще плати 3.1 млрд. долара по граждански иск и 4.1 млрд. долара за подпомагане на клиентите, които ще помогнат на американските собственици на жилища.

Американското министерство на правосъдието вече нареди и на други банки да платят глоби, включително на Citigroup, която съобщи, че глобата й е била намалена от 12 на 7 милиарда долара.

През 2013 г. JP Morgan Chase беше глобена с 13 млрд. долара след твърдения, че преувеличила качеството на ипотечните ценни книжа, продадени на инвеститори, а на следващата година Bank of America плати 16.7 млрд. долара, за да отпаднат сходни обвинения.

През януари тази година Goldman Sachs се споразумя с американските власти да плати 5.1 млрд. долара.

Снимка: Pixabay.com