Управителят на БНБ Димитър Радев даде интервю за списание Global Finance, публикувано в изданието за октомври 2020 г., посочват от централната ни банка. Ето какво каза Радев:

Еврото

От днешна гледна точка това предполага, че 2024 година ще е годината за присъединяване на България към еврозоната. Разбираемо е обаче, че всеки такъв времеви хоризонт е свързан с комплексни фактори и несигурност предвид развитията в икономиката, финансите и политическия ландшафт – както в еврозоната, така и в страната.

Затова като централна банка се фокусираме върху качеството на процеса, т.е. върху нещата, които е необходимо да бъдат направени, а не толкова върху конкретен краен срок.

За какъв срок ще продължат мерките от БНБ

Най-краткият отговор е – толкова дълго, колкото е необходимо. Разбира се, ние следим внимателно икономическата ситуация и тенденциите в банковата система и във всички области, свързани с нашите задачи и отговорности като централна банка. Добрата новина е, че днес знаем много повече, отколкото само преди месеци, за икономическата и финансовата цена на пандемията. Въпреки това несигурността остава изключително висока.

Какъв спад се очаква на БВП на страната

За едно нещо мога да бъда достатъчно сигурен – спадът на българския БВП тази година няма да бъде толкова сериозен, колкото бяха първоначалните очаквания. Разумно е да се предположи, че траекторията на икономиката ни ще следва плътно, но ще бъде относително по-добра от профила на еврозоната.

Сега приключваме работата си по актуализираните макроикономически прогнози и ще ги публикуваме през октомври. Въпреки че прогнозите ни обикновено са доста консервативни, няма да бъда изненадан, ако през 2020 г. България се окаже сред най-устойчивите в икономическо отношение държави в ЕС.

Ще вдигне ли еврото цените у нас, според БНБ?Бългapия щe e гoтoвa дa пpиeмe eвpoтo пpeз 2023-2024 г., cлeд изпълнeниe нa oпpeдeлeнитe ĸpитepии, ĸaĸтo и пpи пocтигнaтa cъoтвeтнa cтeпeн нa инcтитyциoнaлнa и peaлнa ĸoнвepгeнция

Стабилни ли са банките у нас

Банките в България навлязоха в новия период с коронавируса много добре подготвени и устойчиви според всички общоприети показатели. В края на 2019 г. банковата система имаше над 19% базов собствен капитал от първи ред (CET1) и 270% коефициент на ликвидно покритие.

Обичайно поддържаните високи нива на капиталова адекватност и ликвидност в сектора бяха повишени още повече през последните години в резултат на прегледите на качеството на активите и стрес тестовете, проведени от БНБ и ЕЦБ. Споменатите вече мерки на БНБ имаха за цел да осигурят още по-голяма защита, поради безпрецедентния характер на рисковете, пораждани от пандемията.